Przedsiębiorca musi ewidencjonować upominki dla klientów i kontrahentów

Jeśli podatnik daje jednej osobie prezenty o łącznej wartości nieprzekraczającej rocznie 100 zł i prowadzi ich spis, to przekazanie tych podarunków nie jest opodatkowane. Przy towarach do 10 zł taka dokumentacja nie jest wymagana.

Publikacja: 07.11.2016 01:00

Przedsiębiorca musi ewidencjonować upominki dla klientów i kontrahentów

Foto: 123RF

Czy w firmie trzeba prowadzić ewidencję prezentów o małej wartości, jeśli wiemy komu je dajemy ? Chodzi m.in. o prezenty świąteczne dla naszych stałych odbiorców, które są miłym akcentem podkreślającym, że dbamy o naszych stałych odbiorców. Czasami dajemy, ale nie wiemy komu – po prostu klientowi, z którego mamy nadzieję mieć jakieś profity w przyszłości. – pyta czytelnik.

Ustawa o podatku od towarów i usług stanowi, że opodatkowane są czynności wykonywane zarówno za wynagrodzeniem, jak i bez wynagrodzenia. Oznacza to, że podatnicy, którzy nieodpłatnie wydają towary, muszą uiścić VAT od takiego wydania. Ustawodawca określił jednak wyłączenie z opodatkowania dla tzw. prezentów o małej wartości i próbek >patrz ramka. Nieodpłatne przekazanie takich towarów nie podlega opodatkowaniu VAT, także gdy podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu. Jako odpłatną dostawę nie traktuje się bowiem przekazania próbek towarów lub towarów stanowiących prezenty o małej (niskiej) wartości i próbki do celów działalności podatnika.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku