Aktualizacja: 06.09.2016 07:24 Publikacja: 06.09.2016 07:24
Foto: www.sxc.hu
Koszty pośrednio związane z przychodem rozliczamy w dacie ich poniesienia. Tak jest z opłatą za użytkowanie wieczyste gruntu. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach.
Wystąpiła o nią spółka stawiająca budynki wielorodzinne. Inwestycja prowadzona jest w pięciu etapach. W jej trakcie deweloper ponosi wiele wydatków, które chce rozliczyć w podatkowych kosztach. Przychody uzyska jednak dopiero w momencie sprzedaży lokali i miejsc parkingowych. Dopiero wtedy rozlicza wydatki, które można bezpośrednio do nich przyporządkować.
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
Sejm pracuje nad zmianami w ustawach o VAT i akcyzie. Pojawi się ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Rząd wycofuje się z pomysłu integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe definicje budynku i budowli w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Ostrzegaliśmy ostatnio, że przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się firmowej infrastrukturze, by do końca marca poprawnie wypełnić deklarację podatkową. Co mówią nowe przepisy i jakich budowli dotyczą? Zapraszamy na kolejny webinar "Rzeczpospolitej".
Wydatki na dodatkowe świadczenia dla samozatrudnionych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka się zgadza, eksperci podkreślają jednak, że tylko wtedy, gdy benefity są elementem wynagrodzenia współpracowników.
Przedsiębiorca prowadzący samodzielną działalność może ją rozliczać, korzystając z kasowego PIT. Także wtedy, gdy jednocześnie działa w spółce cywilnej, jawnej lub partnerskiej. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów.
• Okulary dla pracownika w PIT, CIT i VAT. Problemy z rozliczeniem • Czy można wrzucić w koszty benefity dla samozatrudnionych? • Co z integracją kas fiskalnych z terminalami płatniczymi? • Czy ryczałt wypłacany za pracę zdalną trzeba oskładkować? • Czy rząd zapomniał o preferencjach w opłacaniu ZUS? • Na PUE/eZUS informacja dla płatników o stanie konta • Cudzoziemcy tylko na etacie? Jest nowa wersja rządowego projektu • Kto się obawia przepisów o maksymalnej temperaturze w miejscu pracy? • Ważne terminy na ten tydzień
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
Od 1 stycznia 2025 r. właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Konflikty w spółkach są nieodzownym elementem ich funkcjonowania. W sytuacjach spornych wspólnicy lub akcjonariusze powinni zachować czujność, bo chwila nieuwagi może ich słono kosztować. Nieuczciwi wspólnicy mogą wykorzystać nadarzającą się okazję do pozbawienia swoich przeciwników pozycji w spółce, a skutki tych działań mogą być niekiedy trudne do odwrócenia.
Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Radca prawny może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wykorzystywany do celów służbowych inteligentny zegarek.
Rosnący rynek papierów wartościowych, a także sprzedaży i najmu nieruchomości – takie prawidłowości handlowe można wyczytać z rocznego podsumowania PIT za 2023 r.
Korzystanie z ulgi na innowacyjnych pracowników (IP) wiąże się z dodatkowymi obowiązkami działu kadrowo-płacowego. Konieczna jest właściwa rejestracja czasu pracy innowacyjnych pracowników, odpowiednie obliczenie wpłaty podatku i sporządzenie rocznej deklaracji PIT-4R z uwzględnieniem ulgi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas