Jak rozliczyć VAT od stale powtarzających się dostaw

Jeżeli podatnik nieprzerwanie dostarcza kontrahentowi towary w ramach umowy składu konsygnacyjnego, ale każdą z dostaw da się zidentyfikować i zindywidualizować, to nie można mówić, że dostawa ma charakter ciągły.

Publikacja: 08.08.2016 03:00

Jak rozliczyć VAT od stale powtarzających się dostaw

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 18 maja 2016 r. (III SA/Gl 2084/15).

Podatnik (dalej: spółka) zawarł umowę składu konsygnacyjnego, zgodnie z którą dostarcza towary do magazynu kontrahenta. Własność towarów przechodzi na kontrahenta w momencie pobrania towarów z magazynu, czego dowodem są wystawiane przez spółkę dokumenty wydania towarów. Umowa z kontrahentem przewiduje ciągłość dostaw i tygodniowy okres rozliczeniowy. Podatnik zadał organowi podatkowemu pytanie czy powinien rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT z upływem ostatniego dnia każdego następującego po sobie tygodniowego okresu rozliczeniowego, w którym towary były pobierane ze składu konsygnacyjnego przez kontrahenta. Spółka wskazała jednocześnie, że stale powtarzające się dostawy towarów w ramach umowy składu konsygnacyjnego na rzecz tego samego kontrahenta należy poczytywać za dostawę o charakterze ciągłym, dlatego obowiązek podatkowy w VAT powstaje z upływem ostatniego dnia każdego tygodniowego okresu rozliczeniowego ustalonego pomiędzy stronami, zgodnie z art. 19a ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama