Odliczenie VAT wydatków na samochód a wpis VAT-1 albo VAT-2

Jeśli przedsiębiorca chce uwzględniać w całości podatek naliczony od wydatków związanych z samochodem, to auto musi mieć w dokumentach wpis VAT-1 albo VAT-2. Jego brak nie pozbawia jednak prawa do odliczenia daniny w pełnej wysokości.

Publikacja: 28.07.2016 06:40

Odliczenie VAT wydatków na samochód a wpis VAT-1 albo VAT-2

Foto: www.sxc.hu

- Podatnik jest uprawniony do odliczenia 100 proc. kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych w szczególności z pojazdami samochodowymi, które spełniają określone warunki techniczne. Pojazd taki powinien m.in. posiadać w dowodzie rejestracyjnym odpowiednią adnotację (VAT-1 albo VAT-2). Czy brak takiej adnotacji (lub nieaktualna adnotacja) pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości? – pyta czytelnik.

Zasadą jest, że od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku naliczonego. Chodzi m.in. o wydatki na nabycie pojazdu samochodowego, nabycie paliw silnikowych, oleju napędowego, gazu, a także wydatki związane z naprawą i konserwacją auta. Przyjęty 50-proc. limit jest konsekwencją założenia, że każdy pojazd samochodowy może służyć zarówno do działalności opodatkowanej, jak i do celów prywatnych podatnika. Z uwagi na trudność określenia (i zweryfikowania) zakresu w jakim pojazdy są używane do każdego z tych celów, zdecydowano się na przyjęcie sztywnego limitu odliczenia podatku naliczonego.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów