CIT: Rozliczenia w formie kompensaty pomiędzy przedsiębiorcami

Najnowsze zmiany dotyczące obowiązku rozliczeń bezgotówkowych oraz towarzyszące im nowe sankcje podatkowe w zakresie kosztów, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., mogą w praktyce wyeliminować z rynku kompensaty.

Publikacja: 20.07.2016 06:20

CIT: Rozliczenia w formie kompensaty pomiędzy przedsiębiorcami

Foto: www.sxc.hu

Pod koniec maja prezydent podpisał niezwykle ważną dla przedsiębiorców ustawę z 13 kwietnia 2016 r. zmieniającą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawa ta w znaczący sposób obniżyła limit transakcji, które przedsiębiorcy mogą przeprowadzać bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że realizowanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 tys. euro (art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2017 r., odchodzą od limitu wyrażonego w euro. Od przyszłego roku przymus rozliczeń za pośrednictwem rachunku bankowego ma dotyczyć wszystkich płatności, których wartość będzie przekraczała 15 tys. zł. Limit będzie zatem ponad czterokrotnie niższy niż obecnie. Zmienił się jednak sposób określenia rachunku, z którego będą realizowane płatności. Zamiast bankowego, w nowych przepisach mówi się o rachunku płatniczym. To oznacza, że poza rachunkiem bankowym będzie można w takich płatnościach wykorzystywać również rachunek w SKOK, czy np. karty kredytowe. Kłopot z nowymi przepisami nie tkwi jednak w obniżeniu limitu, ale w przepisach, które tej zmianie towarzyszą.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Incydentalna sprzedaż w fundacji rodzinnej bez VAT? Jest wyrok WSA
Podatki
"Polska fundacja rodzinna – jak zaplanować sukcesję w biznesie". Bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej"
Podatki
Fałszywe faktury VAT. Oszuści podatkowi też uczą się elektroniki
Podatki
Taksówka na koszt firmy. Ten wyrok nie ucieszy pracodawców
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki
Trybunał Konstytucyjny: Nie można zastawiać pułapek na podatników