Pakiety konferencyjne hoteli trzeba opodatkować odrębnie

Nie można uznać za element kompleksowej usługi szkoleniowej usług noclegowych i gastronomicznych nabywanych od hoteli i restauracji, w sytuacji gdy podatnik samodzielnie opracowuje program szkolenia i zapewnia wykładowców.

Publikacja: 11.07.2016 06:50

Pakiety konferencyjne hoteli trzeba opodatkować odrębnie

Foto: 123RF

Tak uznał Naczelny Sad Administracyjny w wyroku z 11 lutego 2016 r. (I FSK 1668/14).

Sprawa dotyczyła spółki, która otrzymała od kontrahentów faktury dokumentujące nabycie kompleksowych usług organizacji szkoleń (konferencji). Usługi świadczone przez kontrahentów na rzecz spółki obejmowały m.in. zapewnienie noclegu i wyżywienia, wynajem sal, wynajem DJ, udostępnienie możliwości korzystania z zabiegów spa. Organy podatkowe rozpoznające tę sprawę uznały, że świadczenia nabyte przez spółkę nie stanowią kompleksowych usług szkoleniowych, gdyż nie obejmują charakterystycznych elementów ww. usług, takich jak opracowanie programu szkolenia czy zabezpieczenie udziału wykładowców. Spółka bowiem samodzielnie zapewniła zarówno program, jak i prelegentów prowadzących szkolenie. Organy zwróciły również uwagę na to, że zakupione usługi był realizowane de facto przez hotele i restauracje, a nie przez wyspecjalizowane firmy szkoleniowe. Uznano więc, że nabyte dodatkowo usługi noclegowe, gastronomiczne i rozrywkowe nie są świadczeniami nierozerwalnie związanymi z organizacją szkolenia, tj. nie stanowią elementu usługi kompleksowej. W związku z tym, podważony został sposób odliczenia podatku naliczonego z ww. faktur.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku