Pakiety konferencyjne hoteli trzeba opodatkować odrębnie

Nie można uznać za element kompleksowej usługi szkoleniowej usług noclegowych i gastronomicznych nabywanych od hoteli i restauracji, w sytuacji gdy podatnik samodzielnie opracowuje program szkolenia i zapewnia wykładowców.

Publikacja: 11.07.2016 06:50

Pakiety konferencyjne hoteli trzeba opodatkować odrębnie

Foto: 123RF

Tak uznał Naczelny Sad Administracyjny w wyroku z 11 lutego 2016 r. (I FSK 1668/14).

Sprawa dotyczyła spółki, która otrzymała od kontrahentów faktury dokumentujące nabycie kompleksowych usług organizacji szkoleń (konferencji). Usługi świadczone przez kontrahentów na rzecz spółki obejmowały m.in. zapewnienie noclegu i wyżywienia, wynajem sal, wynajem DJ, udostępnienie możliwości korzystania z zabiegów spa. Organy podatkowe rozpoznające tę sprawę uznały, że świadczenia nabyte przez spółkę nie stanowią kompleksowych usług szkoleniowych, gdyż nie obejmują charakterystycznych elementów ww. usług, takich jak opracowanie programu szkolenia czy zabezpieczenie udziału wykładowców. Spółka bowiem samodzielnie zapewniła zarówno program, jak i prelegentów prowadzących szkolenie. Organy zwróciły również uwagę na to, że zakupione usługi był realizowane de facto przez hotele i restauracje, a nie przez wyspecjalizowane firmy szkoleniowe. Uznano więc, że nabyte dodatkowo usługi noclegowe, gastronomiczne i rozrywkowe nie są świadczeniami nierozerwalnie związanymi z organizacją szkolenia, tj. nie stanowią elementu usługi kompleksowej. W związku z tym, podważony został sposób odliczenia podatku naliczonego z ww. faktur.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Donejty od widzów na YouTubie a podatek od darowizn. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Podatki
Skarbówka o benefitach dla samozatrudnionego: jest przychód, nie ma kosztów
Podatki
Pracodawca odliczy 300 tys. zł za wypadek przy pracy? Przełomowy wyrok NSA
Podatki
Zbycie ruchomości w związku z leasingiem zwrotnym podlega VAT. Wyrok NSA
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Podatki
Są nowe pomysły zespołu Rafała Brzoski na problemy polskich firm z fiskusem
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście