Reklama
Rozwiń

Korzystne zmiany w podatkach dla niektórych są niesprawiedliwe

Część pracodawców i związkowców ostro krytykuje zmiany w podatkach, bo odbiera ulgę dla klasy średniej i jest najbardziej zyskowna dla zamożnych osób.

Publikacja: 28.03.2022 19:55

Korzystne zmiany w podatkach dla niektórych są niesprawiedliwe

Foto: PAP/Paweł Supernak

Przedstawiciele pracodawców zasiadający w Radzie Dialogu Społecznego zwracali przede wszystkim uwagę na zmiany w zasadach opodatkowania prawie 2,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą, jakie wprowadza nowelizacja tzw. Polskiego Ładu. Może się bowiem okazać, że obniżenie PIT dla mikroprzedsiębiorców, którzy po zmianie przepisów z początku tego roku wybrali rozliczenie ryczałtem, będzie dla nich mniej korzystne od 12 proc. PIT.

– Warto także zwrócić uwagę, że likwidacja ulgi dla klasy średniej będzie dla podatników niekorzystna, czyli niezgodna z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Antoni Kolek z Pracodawców RP. – Tych zmian nie można rozpatrywać wraz z obniżką PIT i przyjmować, że łącznie będą one korzystne dla podatników. O tym, że tak może nie być, świadczy wprowadzony do tej nowelizacji system naliczania hipotetycznego podatku i porównywania, czy ten naliczony na nowych zasadach nie będzie od niego wyższy. Dotychczas w trakcie roku podatkowego dopuszczalne były wyłącznie zmiany bezsprzecznie na korzyść podatnika.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za
Podatki
Fundusze inwestycyjne i spółki holdingowe. Łatwiej będzie o zwolnienie z CIT