PIT i CIT: Zaległe składki ZUS tylko częściowo w kosztach

Przedsiębiorca, który z opóźnieniem ureguluje swoją część składek ZUS może je ująć w rachunku podatkowym. Warunkiem jest, żeby zostały faktycznie opłacone. Te, które są potrącane z wynagrodzenia osoby ubezpieczonej, nie są dla płatnika kosztem, nawet gdy pokryje je ze swoich środków.

Aktualizacja: 16.06.2016 08:02 Publikacja: 16.06.2016 02:00

Składki ZUS za poprzednie okresy mogą być kosztem pod warunkiem ich faktycznego opłacenia

Składki ZUS za poprzednie okresy mogą być kosztem pod warunkiem ich faktycznego opłacenia

Foto: 123RF

Błędne rozliczenie przez przedsiębiorcę składek ZUS wynikających z zatrudnienia pracowników lub osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych nierzadko skutkuje obowiązkiem korekty pierwotnych deklaracji. Zdarza się, że efektem takiej korekty, często następującej w wyniku przeprowadzonej kontroli ZUS, jest konieczność zapłaty lub dopłaty przez płatnika składek ubezpieczeniowych należnych za poprzednie okresy.

Pojawia się wtedy pytanie czy składki zapłacone z opóźnieniem mogą zostać przez pracodawcę zaliczone do kosztów podatkowych. Dodatkowa trudność w zakresie kwalifikacji podatkowej takich wpłat wynika z tego, że odpowiedzialność za prawidłowe obliczenie, pobranie i odprowadzenie składek ubezpieczeniowych za osoby zatrudnione spoczywa na płatniku, a więc to on zazwyczaj ponosi cały ciężar zapłaty zaległych składek na ubezpieczenie społeczne, także w tej części, która pierwotnie powinna obciążać pracowników lub osoby zatrudnione na podstawie innych umów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku