Reklama
Rozwiń

Sąd: Firm w pandemii nie można różnicować

Covidowe dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w specjalnej strefie ekonomicznej to przychód z działalności strefowej zwolnionej z CIT.

Publikacja: 04.04.2022 05:59

Sąd: Firm w pandemii nie można różnicować

Foto: AdobeStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uwzględnił skargę spółki, której fiskus odmówił preferencji w CIT.

Konkretnie chodziło o zwolnienie przewidziane dla działalności prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE). A problem był pokłosiem pomocy przyznanej przedsiębiorcom na czas pandemii. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że doświadcza poważnych ekonomicznych konsekwencji związanych z rozprzestrzenianiem się Covid-19. To m.in. znaczący spadek obrotów gospodarczych, a co za tym idzie, zmniejszenie przychodów. Żeby ograniczyć negatywne skutki pandemii, zwłaszcza ochronić miejsca pracy, firma skorzysta z dostępnych form wsparcia przewidzianych m.in. w ustawie covidowej, w tym z dofinansowania wynagrodzeń pracowników ze środków FGŚP. Uważała, że wydatki na wynagrodzenia pracowników i uiszczane składki stanowią koszty związane z działalnością zwolnioną z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. I o potwierdzenie takiego stanowiska poprosiła fiskusa. Podkreśliła, że wsparcie stanowi wyłącznie dofinansowanie do wynagrodzeń dla pracowników wykonujących pracę w SEE.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?