Aktualizacja: 13.04.2016 04:00 Publikacja: 13.04.2016 04:00
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Deweloper wystąpił o interpretację w zakresie stawki VAT na dostawę lokali mieszkalnych wykończonych „pod klucz" w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Wyjaśnił, że jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT. Prowadzi działalność przede wszystkim w zakresie budowy budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz sprzedaży na rzecz konsumentów lokali mieszkalnych wyodrębnionych w tych budynkach (tzw. działalność deweloperska). Powierzchnia użytkowa żadnego z lokali mieszkalnych nie przekracza 150 m2.
Firma tłumaczyła, że niektórzy klienci są zainteresowani nabyciem mieszkań wyłącznie w standardzie wykończenia „pod klucz". Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, spółka posiada w swojej ofercie lokale, które nadają się do natychmiastowego zamieszkania (po wyposażeniu lokalu w meble wolno stojące). Deweloper zapytał, czy dostawa lokalu mieszkalnego wykończonego w standardzie „pod klucz" jest jednolitym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu 8-proc. stawką VAT.
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
Sejm pracuje nad zmianami w ustawach o VAT i akcyzie. Pojawi się ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Rząd wycofuje się z pomysłu integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe definicje budynku i budowli w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Ostrzegaliśmy ostatnio, że przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się firmowej infrastrukturze, by do końca marca poprawnie wypełnić deklarację podatkową. Co mówią nowe przepisy i jakich budowli dotyczą? Zapraszamy na kolejny webinar "Rzeczpospolitej".
Wydatki na dodatkowe świadczenia dla samozatrudnionych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka się zgadza, eksperci podkreślają jednak, że tylko wtedy, gdy benefity są elementem wynagrodzenia współpracowników.
Przedsiębiorca prowadzący samodzielną działalność może ją rozliczać, korzystając z kasowego PIT. Także wtedy, gdy jednocześnie działa w spółce cywilnej, jawnej lub partnerskiej. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów.
Można odliczyć VAT od towaru udostępnionego nieodpłatnie podwykonawcy. Warunkami są: ograniczenie udostępnienia do niezbędnego minimum, cenotwórczy charakter nabyć i możliwość zbadania przez fiskusa spełnienia materialnych przesłanek odliczenia.
Wydatki ponoszone przez spółkę dominującą w celu zwiększenia ceny sprzedaży akcji spółki zależnej nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów spółki dominującej.
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Aby wykluczyć spółkę z unijnych procedur udzielania zamówień publicznych i przyznawania unijnych dotacji, urzędnik zatwierdzający musi ocenić zachowanie podmiotu, któremu zarzucono uchybienie w sposób konkretny i zindywidualizowany – uznał Sąd Unii Europejskiej.
Dostawcę można uznać za producenta, jeżeli jego nazwa jest zbieżna ze znakiem towarowym umieszczonym na produkcie przez producenta. W celu zapewnienia ochrony konsumenta odpowiedzialność solidarna dostawcy i faktycznego producenta wadliwego produktu może powstać nawet wtedy, gdy dostawca sam nie umieścił swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego na tym produkcie.
Samorząd może odliczać VAT od działalności cmentarza według proporcji udziału liczby pochówków dokonanych w danym roku odpłatnie w całkowitej ich liczbie z danego roku.
Jeżeli pracodawca nie egzekwuje, aby w przypadku choroby i wydania zwolnienia lekarskiego pracownicy bezpośrednio informowali go o nieobecności, to zwolnienie dyscyplinarne za niedopełnienie takiego obowiązku nie zawsze będzie uzasadnione.
Spółka komunalna wykonująca zadania publiczne ma obowiązek udostępniania informacji publicznej jej dotyczącej, jak i związanej z podejmowaną przez nią działalnością, na wniosek albo w Biuletynie Informacji Publicznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas