Reklama
Rozwiń

Jak zmniejszyć szarą strefę

Upowszechnienie kart płatniczych i ulga na ich stosowanie – to sposoby na wyjście części gospodarki z cienia.

Publikacja: 06.04.2016 08:09

Jak zmniejszyć szarą strefę

Foto: 123RF

Według opublikowanego we wtorek raportu firmy doradczej EY na zlecenie operatora kart płatniczych MasterCard upowszechnienie płatności elektronicznych w znacznej mierze zredukowałoby szarą strefę w gospodarce. Dziś jej skala jest szacowana na 12,4 proc. PKB. Jak zauważa Marek Rozkrut, partner w zespole analiz ekonomicznych EY, to właśnie nierejestrowane transakcje gotówkowe przyczyniają się do luki w VAT i CIT, wynoszącej ponad 40 mld zł rocznie.

Z raportu wynika, że największe znaczenie w Polsce i innych krajach Europy Środkowej ma tzw. pasywna szara strefa, w której korzyść z nierejestrowanej transakcji gotówkowej odnosi tylko jedna strona, czyli sprzedawca. W tej części szarej strefy aż 44 proc. to sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. I tu właśnie upowszechnianie transakcji elektronicznych, których nie da się ukryć przed fiskusem, mogłoby szarą strefę znacznie ograniczyć.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0