Preproporcję w VAT można ustalić z wykorzystaniem liczby pracowników

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie tzw. prewspółczynnika obowiązują już od trzech miesięcy. Budzą wiele wątpliwości i obaw, a tymczasem dotyczą wąskiej grupy podmiotów.

Publikacja: 04.04.2016 02:00

Preproporcję w VAT można ustalić z wykorzystaniem liczby pracowników

Foto: 123RF

Prewspółczynnik powinien być stosowany wtedy, gdy nabywane towary lub usługi wykorzystywane są zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza. W takim przypadku kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów lub usług do celów działalności gospodarczej. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności. Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje przykładowe sposoby określania proporcji, np. z wykorzystaniem średniorocznej liczby osób wykonujących wyłącznie prace związane z działalnością gospodarczą w ogólnej średniorocznej liczbie osób wykonujących prace w ramach działalności gospodarczej i poza tą działalnością.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama