Wyłudzanie VAT: rekordowe wyroki za przestępstwa podatkowe

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał rekordowe wyroki skazujące w sprawach podatkowych. 10 lat pozbawienia wolności dla organizatora grupy przestępczej wyłudzającej VAT i 4 lata dla jego wspólnika.

Aktualizacja: 17.03.2016 14:52 Publikacja: 17.03.2016 12:30

Wyłudzanie VAT: rekordowe wyroki za przestępstwa podatkowe

Foto: 123RF

Zlikwidowanie grupy, która dokonała szeregu oszustw polegających na wyłudzeniu m.in. 50 mln nienależnego zwrotu VAT, to ogromny sukces warmińsko-mazurskiej Kontroli Skarbowej i organów ścigania.

Skoordynowane działania i ścisła współpraca okazały się kluczem do sukcesu w walce ze zorganizowaną przestępczością podatkową.W wyniku wspólnych działań Kontroli Skarbowej, policji i prokuratury ujawniono sieć powiązań pomiędzy kilkudziesięcioma podmiotami, które wprowadzały do obrotu gospodarczego fikcyjne faktury VAT w zakresie usług IT i SMS w celu wyłudzenia podatku VAT. Jak ustalono grupa działała w latach 2009-2011. Dzięki odkryciu łańcucha zależności pomiędzy osobami, które miały dokonać szeregu oszustw podatkowych Urzędy Kontroli Skarbowej w Olsztynie i Warszawie wszczęły kilkadziesiąt postępowań kontrolnych. Zakończone kontrole, oprócz wielomilionowych ustaleń podatkowych udaremniły również wyłudzenie zwrotu podatku VAT w wysokości ponad 56 mln złotych. Efektem wspólnych działań służb skarbowych i organów ścigania było zatrzymanie przez policję ponad 90 osób, które usłyszały prokuratorskie zarzuty. Zabezpieczono wówczas środki finansowe w kwocie ponad 6 mln złotych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT