Aktualizacja: 14.03.2016 05:30 Publikacja: 14.03.2016 05:30
Foto: 123RF
Wiele firm ma wątpliwości związane z prawidłowym ustaleniem przychodów, kosztów, a co za tym idzie – należnego podatku. Część problemów zostało omówionych tydzień temu w dodatku poświęconemu tej tematyce (tygodnik „Podatki" z 7 marca). Jako uzupełnienie tej problematyki w tym tygodniu omówimy dodatkowo kwestie związane z podatkowym rozliczeniem sprzedaży środków trwałych.
Podatnik będący osobą prawną, powiększając swój majątek poprzez zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych o wartości powyżej 3500 zł, może je amortyzować w czasie, gdy przewiduje ich użyteczność na czas dłuższy niż rok. W ten sposób ma możliwość systematycznego wliczania części wartości tych składników majątku do kosztów uzyskania przychodu aż do ich całkowitego zamortyzowania. Wynika to z treści art. 16 ustawy o CIT, który stanowi, że podatnik nie może uznać wydatku na nabycie lub wytworzenie środków trwałych za koszt uzyskania przychodu w sposób jednorazowy. Dość często zdarzają się jednak sytuacje, gdy dany środek trwały przestaje być wykorzystywany w działalności przedsiębiorstwa jeszcze przed jego całkowitym zamortyzowaniem i zostaje sprzedany. I tu pojawia się pytanie: jak należy rozliczyć taką sprzedaż według przepisów ustawy o CIT?
Trzy i pół roku obowiązywania przepisów o porozumieniach inwestycyjnych nie przyniosło w praktyce ani jednego ta...
Rząd przyjął pakiet przepisów o Krajowym Systemie e-Faktur. Są w nim kolejne zmiany, a firmy mają coraz mniej cz...
Gdy fiskus zabezpiecza wykonanie zobowiązania podatkowego, może wręczyć stosowny dokument pełnomocnikowi podatni...
Wydatki na zdobycie uprawnień zawodowych przez aplikanta są podatkowym kosztem zatrudniającej go kancelarii. Fis...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Rośnie liczba kontroli celno-skarbowych. W 2024 r. stanowiły już ponad 38 proc. wszystkich kontroli. W latach 20...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas