Sprzedaż środka trwałego - rozliczenie CIT

Spółki, które pozbyły się części swojego majątku, powinny określić związane z tym przychody i koszty. W szczególności ważny w tej kwestii jest sposób nabycia bądź otrzymania przedmiotu przeprowadzonej transakcji.

Publikacja: 14.03.2016 05:30

Sprzedaż środka trwałego - rozliczenie CIT

Foto: 123RF

Wiele firm ma wątpliwości związane z prawidłowym ustaleniem przychodów, kosztów, a co za tym idzie – należnego podatku. Część problemów zostało omówionych tydzień temu w dodatku poświęconemu tej tematyce (tygodnik „Podatki" z 7 marca). Jako uzupełnienie tej problematyki w tym tygodniu omówimy dodatkowo kwestie związane z podatkowym rozliczeniem sprzedaży środków trwałych.

Podatnik będący osobą prawną, powiększając swój majątek poprzez zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych o wartości powyżej 3500 zł, może je amortyzować w czasie, gdy przewiduje ich użyteczność na czas dłuższy niż rok. W ten sposób ma możliwość systematycznego wliczania części wartości tych składników majątku do kosztów uzyskania przychodu aż do ich całkowitego zamortyzowania. Wynika to z treści art. 16 ustawy o CIT, który stanowi, że podatnik nie może uznać wydatku na nabycie lub wytworzenie środków trwałych za koszt uzyskania przychodu w sposób jednorazowy. Dość często zdarzają się jednak sytuacje, gdy dany środek trwały przestaje być wykorzystywany w działalności przedsiębiorstwa jeszcze przed jego całkowitym zamortyzowaniem i zostaje sprzedany. I tu pojawia się pytanie: jak należy rozliczyć taką sprzedaż według przepisów ustawy o CIT?

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama