Unikanie opodatkowania: cel niepodatkowy powinien być istotny

Zgodnie z projektem zmian w ordynacji unikanie opodatkowania to czynność dokonana „przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej". Przy czym ma ona zostać uznana za dokonaną w celu osiągnięcia korzyści podatkowych, gdy „pozostałe cele czynności, wskazane przez podatnika, należy uznać za mało istotne".

Publikacja: 26.02.2016 07:02

Unikanie opodatkowania: cel niepodatkowy powinien być istotny

Foto: 123RF

Podatnicy staną przed pytaniem: w jaki sposób oceniać „niepodatkowe" cele ich działania i jakim kryterium się posłużyć do oceny, czy są istotne. Projekt ustawy nie dostarcza żadnych wskazówek. W pierwszej kolejności należy się odwołać do wykładni językowej: istotny to „rzeczywisty, prawdziwy", „duży, znaczny" lub „główny, podstawowy". Z powyższego wynika, że niepodatkowy cel nie może być celem pretekstowym, marginalnym. Nie może być również celem pozornym, który podatnik wprawdzie wskazuje, ale jedynie po to, by uchronić podatnika przed działaniem klauzuli.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT