Aktualizacja: 22.02.2016 02:00 Publikacja: 22.02.2016 02:00
Foto: 123RF
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 stycznia 2016 r. (III SA/Wa 800/15).
Spółka z siedzibą w Holandii jest podmiotem prowadzącym działalność ubezpieczeniową, który nie jest bankiem. Na spółkę zostały przelane prawa banku jako pożyczkodawcy wynikające z umowy kredytowej zawartej między bankiem i polskimi spółkami. Od dnia przelewu osobą uprawnioną do otrzymania spłaty pożyczki wraz z odsetkami, której pierwotnie udzielił bank, jest spółka. We wniosku o interpretację spółka zadała pytanie, czy zgodnie z art. 11 ust. 3 pkt c polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO) dochód z odsetek, które spółka uzyska z tytułu spłaty pożyczek udzielonych pierwotnie przez bank, nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce. Zdaniem spółki cesja spowodowała jej wejście w sytuację banku. Odbierane odsetki będą pochodzić z pożyczek udzielonych przez bank, co oznacza, że tytuł ten w drodze cesji przechodzi wraz z wszystkimi elementami stosunku zobowiązaniowego na spółkę. Organ podatkowy uznał, że art. 11 ust. 3 UPO należy interpretować ściśle, tzn. że wyłącznie odsetki wypłacane w związku z pożyczkami udzielonymi przez bank zwolnione są w państwie źródła z opodatkowania.
Donald Trump wycofuje Stany Zjednoczone z porozumienia o podatku globalnym. Nie oznacza to wywrócenia całego systemu, ale zmiany w obciążeniach tą daniną są możliwe.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Jeśli w ugodzie sądowej pozwany pracodawca i pracownik zgodzili się na zmianę prawną kwalifikacji zwolnienia z pracy z dyscyplinarki na rozwiązanie umowy za porozumieniem, to wypłacone w związku z tym odszkodowanie nie korzysta ze zwolnieniu z PIT.
Spółka traci prawo do estońskiego CIT, jeśli jej księgi rachunkowe są niewiarygodne. Pomyłki, które da się naprawić, nie dyskwalifikują preferencyjnego rozliczenia.
Rząd do 28 stycznia ma podjąć decyzję odnośnie do propozycji rewizji KPO, którą skieruje do Komisji Europejskiej. Projekt właśnie trafił do partnerów społecznych.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Członek zarządu, któremu spółka pokryła z własnych środków lub refinansowała studia MBA, ma przychód opodatkowany PIT.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego rozstrzygnie, w jaki sposób należy liczyć przedawnienie wynikające z kodeksu pracy, gdy w grę wchodzi skarga nadzwyczajna.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z grudnia 2024 r.
Jeśli w ugodzie sądowej pozwany pracodawca i pracownik zgodzili się na zmianę prawną kwalifikacji zwolnienia z pracy z dyscyplinarki na rozwiązanie umowy za porozumieniem, to wypłacone w związku z tym odszkodowanie nie korzysta ze zwolnieniu z PIT.
Spółka traci prawo do estońskiego CIT, jeśli jej księgi rachunkowe są niewiarygodne. Pomyłki, które da się naprawić, nie dyskwalifikują preferencyjnego rozliczenia.
Samo przekonanie urzędnika skarbowego, że działanie spółki, która jest profesjonalistą w danej dziedzinie, było oderwane od realiów rynkowych, jest niewystarczające.
Swoboda oceny materiału dowodowego oznacza prawo do uznania, które z dowodów stanowią wiarygodne źródło twierdzeń o faktach, a które nie.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wielokrotnie zajmował się zakresem ochrony informacji wrażliwych. Przykładem mogą być wyroki dotyczące m.in. stanu zdrowia i biometrii.
Kto chce korzystać z pełnej ulgi podatkowej przy darowiźnie czy spadku, musi dołożyć staranności w zgłoszeniu nabytego majątku. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas