Aktualizacja: 22.02.2016 02:00 Publikacja: 22.02.2016 02:00
Foto: 123RF
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 stycznia 2016 r. (III SA/Wa 800/15).
Spółka z siedzibą w Holandii jest podmiotem prowadzącym działalność ubezpieczeniową, który nie jest bankiem. Na spółkę zostały przelane prawa banku jako pożyczkodawcy wynikające z umowy kredytowej zawartej między bankiem i polskimi spółkami. Od dnia przelewu osobą uprawnioną do otrzymania spłaty pożyczki wraz z odsetkami, której pierwotnie udzielił bank, jest spółka. We wniosku o interpretację spółka zadała pytanie, czy zgodnie z art. 11 ust. 3 pkt c polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO) dochód z odsetek, które spółka uzyska z tytułu spłaty pożyczek udzielonych pierwotnie przez bank, nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce. Zdaniem spółki cesja spowodowała jej wejście w sytuację banku. Odbierane odsetki będą pochodzić z pożyczek udzielonych przez bank, co oznacza, że tytuł ten w drodze cesji przechodzi wraz z wszystkimi elementami stosunku zobowiązaniowego na spółkę. Organ podatkowy uznał, że art. 11 ust. 3 UPO należy interpretować ściśle, tzn. że wyłącznie odsetki wypłacane w związku z pożyczkami udzielonymi przez bank zwolnione są w państwie źródła z opodatkowania.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Czy udzielanie prostych wyjaśnień dotyczących podatków powinno być zastrzeżone dla doradców podatkowych? Biura rachunkowe chcą zmiany przepisów.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Ulga dla pracujących seniorów to stosunkowo nowa ulga podatkowa skierowana do osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal pracują. Dzięki niej część seniorów może nie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych. W jaki sposób można z tego zwolnienia skorzystać? Kto jest do niego uprawniony? Jaki przychód jest nim objęty?
Dłużnik z Unii Europejskiej nie ukryje się przed polskim przedsiębiorcą – wierzycielem. Są prawne sposoby, by wyegzekwować od niego należność.
Choć zarówno private equity, jak i venture capital umożliwiają zapewnienie znaczącego wsparcia finansowego, różnią się zasadniczo profilem zaangażowanych inwestorów i wpływem na przyszłość firmy.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Polski wierzyciel może dochodzić należności od dłużnika zagranicznego przede wszystkim na podstawie europejskiego nakazu zapłaty i europejskiego tytułu egzekucyjnego.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca czeka na wnioski o dotacje składane przez małych i średnich przedsiębiorców, które mają pomóc im w rozwoju, a regionowi zwiększać potencjał jego specjalizacji.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty spowodowane włamaniem do siedziby firmy. Pod warunkiem, że należycie ją zabezpieczył i że nie ma już szans na wykrycie sprawców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas