Rz: W tym roku do 22 lutego przedsiębiorcy mogą zmienić sposób płacenia zaliczek z miesięcznego na kwartalny. Dla kogo jest to opłacalne?
Grzegorz Grochowina: W praktyce wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy raz na kwartał może być korzystne dla wszystkich przedsiębiorców. Przede wszystkim dzięki odroczonej zapłacie przedsiębiorca może dłużej dysponować pieniędzmi i wykorzystać je na bieżące wydatki lub zainwestować. Wpłata podatku raz na kwartał jest też bardzo korzystna w sytuacji, gdy firma w poszczególnych miesiącach osiąga nierównomierne przychody, np. w styczniu i lutym ma dochód, a w marcu dużo inwestuje i odnotowuje stratę. W takiej sytuacji po zsumowaniu wyników za trzy miesiące może się okazać, że firma nie zapłaci w ogóle zaliczki za pierwszy kwartał, gdyż strata za marzec zrównoważy dochody osiągnięte w styczniu i lutym. Nie każdy może jednak wybrać takie rozwiązanie.
Komu przysługuje kwartalne rozliczenie?
Kwartalny sposób rozliczenia zaliczek to preferencja, z której mogą korzystać tylko firmy posiadające status małego podatnika. Chodzi o przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku równowartości 1,2 mln euro. Status małego podatnika mają także przedsiębiorcy rozpoczynający działalność.
Nie dotyczy to jednak tych podatników rozpoczynających prowadzenie działalności, którzy w roku jej rozpoczęcia, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadzili działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej. Co więcej, prawa do kwartalnego rozliczenia nie mają też ci podatnicy, których małżonek prowadził działalność gospodarczą we wskazanym okresie, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
Jakie formalności należy spełnić?
Do 20 lutego roku podatkowego należy zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu wpłacania zaliczek. W tym roku ostatni dzień na zawiadomienie przypada na 22 lutego z uwagi na to, że 20 lutego wypada w sobotę.
Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, składają zawiadomienie do dnia poprzedzającego rozpoczęcie tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi urząd o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.
Co do zasady nie ma urzędowego wzoru takiego oświadczenia, więc każdy podatnik indywidualnie powinien zło- żyć i przygotować pismo. W przypadku podatników roz- poczynających działalność takie zawiadomienie można zrobić w momencie rejestrowania firmy na formularzu CEIDG.
Czy każdy może po spełnieniu tych wymogów wybrać kwartalny sposób wpłacania zaliczek, niezależnie od tego, czy rozlicza się na zasadach ogólnych czy liniowo?
Tak. Zaliczki raz na kwartał mogą płacić mogą zarówno podatnicy rozliczający się według skali podatkowej, czyli stawek 18 i 32 proc., jak i ci, którzy płacą podatek liniowy według stawki 19 proc. Różnica polega na tym, że u rozliczających się według skali zaliczki pobiera się po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, czyli 3091 zł. Jeśli natomiast dana osoba wybrała podatek liniowy, to zaliczki wpłaca począwszy od kwartału, w którym uzyskała dochód do opodatkowania.
—rozmawiała Monika Pogroszewska