Uchylanie to nie to samo co unikanie

Unikanie polega na wykorzystaniu rozwiązań legalnych, natomiast uchylanie się od podatku jest niezgodne z prawem.

Publikacja: 29.01.2016 08:20

Uchylanie to nie to samo co unikanie

Foto: 123RF

Projekt zmiany ordynacji podatkowej przewiduje m.in. wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Jest to zespół przepisów mających przeciwdziałać unikaniu opodatkowania. Aby wyjaśnić istotę klauzuli, niezbędne jest wytłumaczenie pojęcia „unikanie opodatkowania". Unikanie to rodzaj „ucieczki" przed podatkiem. Należy je odróżnić od uchylania się od opodatkowania. Unikanie polega na wykorzystaniu rozwiązań w pełni legalnych, natomiast uchylanie się jest niezgodne z prawem.

Unikanie może przybierać różne formy. Najbardziej skrajną jest agresywna optymalizacja, której jedynym celem jest obniżenie podatku. Z drugiej strony istnieją mechanizmy pozwalające na przedsięwzięcia biznesowe efektywne podatkowo (tzw. planowanie podatkowe). Klauzula powinna więc działać jak sito eliminujące działania agresywne, nie blokując działań podjętych w celach biznesowych i w sposób efektywny podatkowo. To wydaje się intencją ustawodawcy (w uzasadnieniu do projektu mowa o „dopuszczalnej optymalizacji").

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT