Pacjenci, którzy się boją, mówią cicho i do komunikacji z nimi niezbędny jest aparat słuchowy. To jeden z argumentów za rozliczeniem wydatków na zakup specjalistycznego sprzętu w podatkowych kosztach. Fiskus nie miał nic przeciwko.
Aparat słuchowy potrzebny w pracy dentysty
O interpretację wystąpił prowadzący własny gabinet dentysta. Ma wadę słuchu, potwierdza ją orzeczenie o niepełnosprawności. Kupił aparat słuchowy i chce rozliczyć wydatek w biznesie. Podkreśla, że sprzęt jest niezbędny do wykonywania usług stomatologicznych. Umożliwia mu bowiem komunikację z pacjentami, zwłaszcza z tymi, którzy cierpią na dentofobię (strach przed wizytą u dentysty). Jednym z objawów tej przypadłości jest mówienie bardzo cichym głosem. A przecież podczas zabiegu wszystkie przekazywane informacje muszą być zrozumiałe. „Nieporozumienia i błędy w komunikacji mogą narażać na wdrożenie nieprawidłowego leczenia” – podkreśla dentysta.
Stomatolog wskazuje też, że w gabinecie jest dużo hałasów na określonych częstotliwościach (powodują je np. kątnice, turbiny, ssaki i ślinociągi). Aparat słuchowy pozwala je wytłumić bez wyciszania rozmowy z pacjentem.
Kolejny argument: urządzenia wykorzystywane w leczeniu kanałowym dają ciche sygnały dźwiękowe informujące o prawidłowej preparacji systemu korzeniowego zębów. Bez aparatu dentysta ich nie usłyszy. I nie będzie mógł wykonać dobrze usługi.
Stomatolog wskazuje też, że dzięki aparatowi może przyjmować pacjentów obcojęzycznych. W relacjach z nimi dobry słuch jest jeszcze ważniejszy.
Wszystko to przemawia za rozliczeniem wydatków na zakup sprzętu oraz jego utrzymanie (baterie, części zamienne, serwis, czyszczenie) w kosztach. „Bez aparatów słuchowych narażam się na utratę możliwości udzielania usług stomatologicznych, czyli utratę źródła przychodów lub na konsekwencje prawne i finansowe związane z niewłaściwym wykonaniem leczenia” – podkreśla dentysta.
Skarbówka zgadza się na rozliczenie kosztów
Co na to fiskus? Zgodził się, że wydatki na zakup aparatu oraz jego utrzymanie można zaliczyć do kosztów. Przyznał, że mają związek z prowadzonym przez dentystę biznesem. „Zastosowanie zaawansowanych i innowacyjnych aparatów słuchowych przekłada się na lepszą jakość świadczonych usług oraz zabezpieczenie przychodów w działalności gospodarczej” – czytamy w interpretacji.
Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011.23.2024.2.KD
Czytaj więcej: