Zerowa stawka VAT dla usług międzynarodowego transportu towarów importowanych oraz spedycji

Przedsiębiorca może zastosować stawkę zero proc. VAT dla usług międzynarodowego transportu towarów importowanych oraz dla usług spedycji. Musi jednak posiadać dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi transportu do podstawy opodatkowania z tytułu importu tych towarów.

Publikacja: 11.01.2016 02:00

Zerowa stawka VAT dla usług międzynarodowego transportu towarów importowanych oraz spedycji

Foto: www.sxc.hu

Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 30 listopada 2015 r. (IPPP3/4512-770/15-2/KT).

Wnioskodawca prowadzi działalność opodatkowaną VAT na terenie Polski oraz jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT czynnym. Rozważa poszerzenie zakresu swojej działalności o transport i spedycję przesyłek o wartości nieprzekraczającej 22 euro, nadawanych spoza terytorium UE i transportowanych do odbiorców na terenie Polski. Usługi transportu i spedycji świadczone przez wnioskodawcę mogą być wykonywane na dwa sposoby. Przy pierwszym z nich przesyłki będą transportowane samolotami spoza UE na terytorium Polski, gdzie zostanie dokonana ich odprawa celna, a następnie będą sortowane i transportowane do docelowych adresatów. W drugim z wariantów przesyłki będą transportowane samolotami spoza UE do państwa UE innego niż Polska, na terenie którego zostanie dokonana ich odprawa celna, po czym będą one transportowane do Polski, gdzie będą sortowane i transportowane do docelowych adresatów.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT