Aktualizacja: 21.01.2025 14:05 Publikacja: 23.04.2024 04:30
Ministerstwo Zdrowia
Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz
Rząd zdradza coraz więcej szczegółów reformy firmowej składki zdrowotnej. Potwierdza też, że nie dla wszystkich będzie ona korzystna. W odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich Ministerstwo Zdrowia przyznało, że na zmianach straci 142 tys. ryczałtowców. Przy wysokich przychodach składka będzie im bowiem rosła (a teraz jest ograniczona kwotowo).
Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami rządu większość przedsiębiorców ma płacić składkę zdrowotną w stałej kwocie. Wyniesie 9 proc. liczone od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Ministerstwo Finansów szacuje, że w 2025 r. będzie to około 310 zł miesięcznie. Przedsiębiorca na skali podatkowej będzie płacić przez cały rok tyle samo, bez względu na wysokość dochodu z działalności gospodarczej. Ten, kto jest na liniowym PIT będzie miał wyższą składkę wtedy, gdy jego dochód przekroczy dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. Od nadwyżki dochodu zapłaci 4,9 proc. U ryczałtowca składka wzrośnie po przekroczeniu limitu przychodów (wyniesie czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia). Od nadwyżki przychodu zapłaci 3,5 proc.
Członek zarządu, któremu spółka pokryła z własnych środków lub refinansowała studia MBA, ma przychód opodatkowany PIT.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Przelew do urzędu nie jest informacją o wyborze formy rozliczeń, jeśli nie wpisano na nim właściwego symbolu podatku – twierdzi skarbówka. I każe rozliczać się na gorszych zasadach, niż chciał przedsiębiorca.
Jeśli pracownik jedzie służbowo taksówką i dostanie od pracodawcy zwrot wydatków, to nic na tym nie zarabia. Nie można więc naliczać mu przychodu i potrącać podatku.
W świetle projektowanych zmian Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie definicji trwałego związania obiektu z gruntem, która jest zdecydowanie szersza, niż cywilistyczne rozumienie tego terminu.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Pracodawca musi poinformować skarbówkę, ile zarobili jego pracownicy. Robi to na formularzu PIT-11. Czas na wysyłkę informacji do urzędu skarbowego ma do 31 stycznia. Natomiast 28 lutego jest ostatni dzień na przekazanie PIT-11 pracownikom.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił kolejną edycję konkursu na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Nabór wniosków startuje już w lutym. Dofinansowanie w jakiej wysokości można uzyskać? Kto może się o nie ubiegać?
Przelew do urzędu nie jest informacją o wyborze formy rozliczeń, jeśli nie wpisano na nim właściwego symbolu podatku – twierdzi skarbówka. I każe rozliczać się na gorszych zasadach, niż chciał przedsiębiorca.
Wzrasta znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dla przedsiębiorców wspierających działania w tym obszarze w polskim prawie przewidziano ulgę sponsoringową.
Sposób zwolnienia z pracy i praca w nadgodzinach bez polecenia szefa – to przykładowe zagadnienia z zakresu zatrudnienia, które rozstrzygały w ubiegłym roku sądy. Jak co roku prawnicy wytypowali dziesięć najważniejszych orzeczeń.
Utworzenie spółki handlowej danego rodzaju nie oznacza, że działalność musi pozostać w takiej formie. Istnieje możliwość jej zmiany, w zależności od charakteru, zakresu czy rozmiaru prowadzonego biznesu.
Dzięki dotacjom dla firm przedsiębiorcy będą mogli w tym roku liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE, który pomoże im zrealizować projekty rozwojowe. Wsparcie będzie dostępne nie tylko w programach krajowych, ale też w regionalnych.
Zmiany w składce zdrowotnej ulżą niewielu przedsiębiorcom. Większość zapłaci więcej na ZUS. Czy mogą liczyć, że za rok będzie lepiej?
Przedsiębiorcy nie muszą już uwzględniać przychodów ze sprzedaży środków trwałych przy obliczaniu składki zdrowotnej. Ci, którzy są na skali albo liniowym PIT i mają małe dochody lub straty, zapłacą niższą składkę minimalną. Takie są w 2025 r. zmiany w rozliczeniach firmowej składki zdrowotnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas