Klauzula obejścia prawa może sparaliżować interpretacje podatkowe

Przepisy dotyczące obejścia prawa obejmą także VAT. Wciąż nie uregulowano w nich kwestii przejściowych.

Publikacja: 04.01.2016 18:15

Klauzula obejścia prawa może sparaliżować interpretacje podatkowe

Foto: 123RF

Pod koniec grudnia Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian w ordynacji podatkowej, wprowadzający tzw. klauzulę obejścia prawa. Ma ona pomóc fiskusowi obalać sztuczne struktury korporacyjne, które umożliwiają unikanianie opodatkowania.

Bardzo szybko jednak pojawiła się nowa wersja tego projektu. Pierwotnie wyraźnie wyłączono stosowanie klauzuli obejścia prawa do podatku od towarów i usług, a teraz jest inaczej. Na potrzeby ustawy o VAT nadano specjalne brzmienie tej klauzuli. Nadużyciem prawa ma być czynność wykonana „w ramach transakcji, która pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy miała zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści finansowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy". Gdy organ podatkowy stwierdzi, że doszło do nadużycia prawa w obszarze VAT, to uzna, że takie czynności „wywołają jedynie takie skutki podatkowe, jakie miałyby miejsce w przypadku odtworzenia sytuacji, która istniałaby w braku czynności stanowiących nadużycie prawa". Takiej właśnie treści przepisy mają się pojawić w ustawie o VAT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT