Ulga na złe długi: od 1 stycznia 2016 zmiana zasad korzystania

Wierzyciel obniży wysokość należnego podatku, jeśli na moment dostawy towaru lub świadczenia usługi oraz w przeddzień złożenia deklaracji, w której rozlicza korektę, jego dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Publikacja: 21.12.2015 06:50

1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne. Celem nowej ustawy jest wprowadzenie skutecznych instrumentów, które pozwolą uratować borykające się z problemami finansowymi firmy przed upadłością i w konsekwencji likwidacją. Nowa ustawa zawiera obszerną nowelizację ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze oraz wiele przepisów dostosowujących. Pewne zmiany dotyczą także funkcjonującej od dawna w przepisach o VAT ulgi na złe długi.

Ulga na złe długi to pomoc dla podatników VAT, którym nie udało się uzyskać terminowo należności od kontrahentów. W tej sytuacji wierzyciel nie dość, że nie otrzymuje należności za dostarczony towar lub świadczoną usługę, to dodatkowo zostaje obciążony należnym podatkiem od towarów i usług. Jako podatnik musi rozliczyć VAT, mimo że nie otrzymał zapłaty. Jeśli dłużnik nie zapłaci należności w ciągu 150 dni, to wierzyciel – korzystając z ulgi na złe długi – może odzyskać VAT, który wcześniej zapłacił do urzędu skarbowego.

Pozostało 88% artykułu

PRO.RP.PL za 19 zł

Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Sąd: naciągane postępowanie tylko na korzyść fiskusa narusza konstytucję
Podatki
Nadchodzą duże zmiany w VAT. Chodzi o e-fakturowanie i platformy internetowe
Podatki
Ważne stanowisko skarbówki dla firm, w których ubiór ma znaczenie
Podatki
JPK_CIT: wiedza o nowych obowiązkach jest niewielka
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Podatki
Harmonizacja e-faktur od 2035 r. Co czeka polskich i europejskich przedsiębiorców?
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje