Reklama
Rozwiń

Umowa konsorcjum a VAT

W ramach umowy konsorcjum strony zachowują status podatników VAT, a zasadnicze czynności wykonywane przez spółkę na rzecz zamawiającego są opodatkowane i mogą być fakturowane na lidera. Nie można jednak twierdzić, że lider świadczy usługi na rzecz członków konsorcjum w zakresie, w jakim mamy do czynienia z podziałem zysku z przedsięwzięcia. W tym zakresie nie istnieje obowiązek wystawiania faktur.

Publikacja: 14.12.2015 04:00

Umowa konsorcjum a VAT

Foto: 123 RF

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 października 2015 r. (I FSK 1352/14).

Poprzednik prawny spółki zawarł umowę konsorcjum, w której określił roboty objęte przedmiotem kontraktu. W umowie wskazano, że skarżąca (jako konsorcjant) będzie wystawiała faktury kosztowe, natomiast lider będzie rozliczał całą inwestycję. W rozliczeniu będzie ujmował koszty wynikające z wystawionych przez partnerów konsorcjum faktur VAT oraz doliczał koszty robót poniesionych przez siebie. Na podstawie obliczonych łącznych kosztów wykonania robót lider będzie wystawiać faktury zbiorcze dla zamawiającego do wysokości wartości kosztorysowej wykonanych robót. Przedmiotem sporu są kwestie:

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0