Wiadomo już, że uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur nastąpi 1 lutego 2026 r. i dwa miesiące później dla przedsiębiorców o rocznych obrotach do 200 mln zł. Wciąż nie są znane jednak wszystkie szczegóły. Wiele kwestii, w tym zasady wystawiania faktur konsumenckich, ma być uregulowanych w ustawie o funkcjonowaniu tego systemu. Wciąż trwają na jej temat konsultacje Ministerstwa Finansów z zainteresowanymi.

KSeF: faktury konsumenckie w Krajowym Systemie e-Faktur

Ciekawa jest przy tym ewolucja podejścia do kwestii faktur konsumenckich (zwanych B2C). MF najpierw skłaniało się ku objęciu ich systemem e-faktur, a potem od tego odstąpiło w toku konsultacji z podatnikami. W ostatnich konsultacjach skłaniano się ku wystawianiu ich przez KSeF, ale nieobowiązkowo (można by je wystawiać „po staremu”, poza systemem). W najnowszych dyskusjach zaproponowano okres przejściowy, w którym będzie możliwe powszechne wystawiania faktur w tzw. trybie offline i dosyłanie ich do KSeF następnego dnia.

Jak zauważa Ernest Frankowski, partner w firmie IT9, doradzającej w technologiach związanych z podatkami, to pomysły podyktowane troską o bezbolesne przystosowanie się do KSeF przez wszystkich.

— Ale nie należy zapominać, że w skrajnym przypadku przez rok, może pół, niektórzy podatnicy będą musieli zbudować procesy akceptowania i odbierania faktur z KSeF, z trybu offline oraz papierowych jednocześnie. A to oznacza także koszty i dodatkowe wyzwania oraz może spowodować nieco zamieszania związanego z wieloma równolegle działającymi formami fakturowania — przewiduje ekspert.

Większe obciążenie systemu KSeF fakturami konsumenckimi?

Włączenie faktur konsumenckich do KSeF może spowodować większe obciążenie systemu. Tymczasem to właśnie jego niewydolność, stwierdzona po audycie, była powodem odsunięcia w czasie jego uruchomienia.

— Skoro wykryto ryzyko, że nie poradzi on sobie z ilością faktur w momentach szczytowych, dodanie do zakresu KSeF także faktur B2C, nawet opcjonalnych, powinno być bardzo ostrożne i poparte badaniem wydajnościowym całego systemu — sugeruje Ernest Frankowski.

Z kolei Krzysztof Jaros, radca prawny w MDDP, dobrze ocenia pomysł dobrowolności użycia KSeF dla faktur B2C, ze względu na specyfikę niektórych branż.

— Firmom telekomunikacyjnym czy energetycznym, masowo wystawiającym takie faktury, może być wygodnie wystawiać wszystkie faktury w KSef. Z kolei supermarkety czy stacje paliw wolą zapewne wystawiać konsumentom faktury tradycyjne, by nie czekać na nadanie im numeru przez system — tłumaczy ekspert.