Aktualizacja: 03.12.2015 02:00 Publikacja: 03.12.2015 02:00
Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski
Rz: Firma nie musi naliczać przychodu pracownikowi, któremu zwraca wydatki na benzynę do prywatnych przejazdów służbowym autem. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ważnej dla wszystkich pracodawców udostępniających firmowe samochody po godzinach. Co ten wyrok oznacza dla przedsiębiorców?
Emilia Sulisz-Olkowska: Orzeczenie wrocławskiego WSA dotyczy obowiązujących od 1 stycznia br. znowelizowanych przepisów ustawy o PIT. Wynika z nich, że jeśli pracownik jeździ prywatnie służbowym autem, to pracodawca powinien doliczać mu co miesiąc 250 albo 400 zł dodatkowego, zryczałtowanego przychodu (w zależności od pojemności silnika pojazdu). Zdaniem fiskusa ten ryczałt nie obejmuje wydatków na paliwo. Jeśli więc pracodawca zdecyduje się dodatkowo pokrywać koszty benzyny zużytej w celach prywatnych, to jej wartość jest przychodem pracownika ze stosunku pracy. Takie podejście skarbówki mocno skomplikowało rozliczenie firmowych aut. Nie da się bowiem idealnie przyporządkować benzyny zużytej na cele służbowe i osobiste. Wyrok wrocławskiego WSA z 23 listopada br. (I SA/Wr 1595/15) jest światełkiem w tunelu dla przedsiębiorców. Potwierdza bowiem, że w ryczałcie uwzględnione są koszty benzyny wykorzystywanej przez pracownika.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności i jeśli wybrała ryczałt w CIT, miała prawo korzystać preferencji dotyczących zatrudnienia.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
W momencie objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian z wkład pieniężny nie ma obowiązku rozpoznania przychodu, nawet jeśli objęcie tych udziałów następuje w ramach realizacji programu o charakterze motywacyjnym.
Przyznanie pracownikowi abonamentu parkingowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Pracodawca jest – jako płatnik – zobowiązany doliczyć wartość abonamentu do wynagrodzenia pracownika i pobrać odpowiednią zaliczkę na PIT.
Co roku przy składaniu rocznych rozliczeń podatkowych na mniejszą lub większą skalę wraca temat kwoty wolnej od podatku. Jej stosowanie jest korzystne dla podatników. Im wyższa kwota wolna, tym mocniej obniża ona podatek, jaki mamy do zapłacenia. Jaka jest aktualna wysokość kwoty wolnej w Polsce? Czym ona tak naprawdę jest?
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas