Zażalenie na postanowienie o zaliczeniu wpłaty podatnika na inną zaległość podatkową

Jeśli urzędnik fiskusa zaliczy i zaksięguje wpłatę nie na ten tytuł co trzeba, to podatnik ma prawo złożyć zażalenie na takie postanowienie.

Publikacja: 03.12.2015 02:00

Zażalenie na postanowienie o zaliczeniu wpłaty podatnika na inną zaległość podatkową

Foto: 123RF

Otrzymaliśmy postanowienie z urzędu skarbowego, że urzędnicy zaliczyli naszą wpłatę na całkiem inną zaległość, niż o to wnioskowaliśmy. Nie zgadzamy się z tym. W postanowieniu jest pouczenie, że możemy złożyć zażalenie na takie rozstrzygnięcie. Jak takie zażalenie powinno wyglądać? – pyta czytelnik.

Kwestia zaliczenia wpłaty podatnika przez organ podatkowy jest uregulowana w przepisach ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Jeśli podatnik wskaże, na poczet którego zobowiązania wpłaca środki, to organ podatkowy musi taką wpłatę zaksięgować dokładnie na tytuł wskazany przez podatnika. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy zobowiązanie podatkowe wskazane przez podatnika już jest uregulowane. W takim przypadku, zgodnie z art. 62 § 1 o.p., organ podatkowy ma prawo zaliczyć taką wpłatę na poczet zobowiązania podatkowego, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Warunkiem jest oczywiście istnienie takich zobowiązań podatkowych z różnych tytułów.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama