Zażalenie na postanowienie o zaliczeniu wpłaty podatnika na inną zaległość podatkową

Jeśli urzędnik fiskusa zaliczy i zaksięguje wpłatę nie na ten tytuł co trzeba, to podatnik ma prawo złożyć zażalenie na takie postanowienie.

Publikacja: 03.12.2015 02:00

Zażalenie na postanowienie o zaliczeniu wpłaty podatnika na inną zaległość podatkową

Foto: 123RF

Otrzymaliśmy postanowienie z urzędu skarbowego, że urzędnicy zaliczyli naszą wpłatę na całkiem inną zaległość, niż o to wnioskowaliśmy. Nie zgadzamy się z tym. W postanowieniu jest pouczenie, że możemy złożyć zażalenie na takie rozstrzygnięcie. Jak takie zażalenie powinno wyglądać? – pyta czytelnik.

Kwestia zaliczenia wpłaty podatnika przez organ podatkowy jest uregulowana w przepisach ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Jeśli podatnik wskaże, na poczet którego zobowiązania wpłaca środki, to organ podatkowy musi taką wpłatę zaksięgować dokładnie na tytuł wskazany przez podatnika. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy zobowiązanie podatkowe wskazane przez podatnika już jest uregulowane. W takim przypadku, zgodnie z art. 62 § 1 o.p., organ podatkowy ma prawo zaliczyć taką wpłatę na poczet zobowiązania podatkowego, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Warunkiem jest oczywiście istnienie takich zobowiązań podatkowych z różnych tytułów.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT