Aktualizacja: 04.04.2025 05:00 Publikacja: 31.10.2024 05:18
Lądek-Zdrój, sprzątanie po powodzi
Foto: PAP/Maciej Kulczyński
Przekazaliśmy za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego jedzenie dla powodzian. Chcemy skorzystać z preferencyjnego rozliczenia VAT. Ale które przepisy zastosować: rozporządzenie ministra finansów o zerowej stawce czy ustawę, z której wynika, że darowizny są zwolnione z podatku? – pytają czytelnicy.
– Rzeczywiście, rozporządzenie nałożyło się częściowo na ustawę o VAT. I wychodzi na to, że przedsiębiorca, który przekaże artykuły spożywcze dla powodzian za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, ma prawo do zerowej stawki na podstawie rozporządzenia oraz zwolnienia z VAT na podstawie ustawy. Wbrew pozorom są to zupełnie różne kwestie – mówi Justyna Kowalik, doradca podatkowy w Enodo Advisors. Podkreśla, że wprawdzie zarówno przy zastosowaniu stawki 0 proc., jak i zwolnienia przedsiębiorca nie rozlicza VAT należnego, darowizny są jednak inaczej wykazywane w Jednolitym Pliku Kontrolnym. – Odpowiednio jako dostawa towarów opodatkowana stawką 0 proc. i dostawa towarów zwolniona z VAT. Nieprawidłowe ujęcie darowizny oznacza konieczność korekty ewidencji i deklaracji – tłumaczy Justyna Kowalik.
Warto przejrzeć umowy handlowe i sprawdzić rzeczywiste pochodzenie towarów – to sugestie dla firm handlujących z...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Przedsiębiorca prowadzący biznes w domu zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na jego utrzymanie. Powi...
Spółki nieruchomościowe, których rok podatkowy jest równy z rokiem kalendarzowym, najpóźniej 31 marca 2025 r. po...
Przedsiębiorców czekają nowe obowiązki. Będą musieli prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów elektroni...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
W poniedziałek 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których r...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas