Aktualizacja: 21.11.2024 18:40 Publikacja: 31.10.2024 05:18
Lądek-Zdrój, sprzątanie po powodzi
Foto: PAP/Maciej Kulczyński
Przekazaliśmy za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego jedzenie dla powodzian. Chcemy skorzystać z preferencyjnego rozliczenia VAT. Ale które przepisy zastosować: rozporządzenie ministra finansów o zerowej stawce czy ustawę, z której wynika, że darowizny są zwolnione z podatku? – pytają czytelnicy.
– Rzeczywiście, rozporządzenie nałożyło się częściowo na ustawę o VAT. I wychodzi na to, że przedsiębiorca, który przekaże artykuły spożywcze dla powodzian za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, ma prawo do zerowej stawki na podstawie rozporządzenia oraz zwolnienia z VAT na podstawie ustawy. Wbrew pozorom są to zupełnie różne kwestie – mówi Justyna Kowalik, doradca podatkowy w Enodo Advisors. Podkreśla, że wprawdzie zarówno przy zastosowaniu stawki 0 proc., jak i zwolnienia przedsiębiorca nie rozlicza VAT należnego, darowizny są jednak inaczej wykazywane w Jednolitym Pliku Kontrolnym. – Odpowiednio jako dostawa towarów opodatkowana stawką 0 proc. i dostawa towarów zwolniona z VAT. Nieprawidłowe ujęcie darowizny oznacza konieczność korekty ewidencji i deklaracji – tłumaczy Justyna Kowalik.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
To już pewne - globalny podatek wyrównawczy będzie obowiązywał od 2025 roku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przekazywanie firmy i jej majątku w spadku wymaga znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada odbył się kolejny na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej" - „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
W wynikach PZU widać wprawdzie katastrofalną powódź na południu Polski, ale spadek zysku jest wyraźnie niższy od tego, którego obawiali się analitycy. Za nieco ponad tydzień poznamy strategię Grupy PZU na lata 2025-27.
1 867 rodzin z Dolnego Śląska otrzymało pieniądze na remont i odbudowę domu po powodzi - podaje RMF FM zaznaczając, że nie wszyscy są zadowoleni. Chodzi nie tylko o kwoty wsparcia, ale też klucz oceny szkód. Poszkodowani boją się, że nie zdążą wykorzystać pomocy do końca roku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas