Reklama
Rozwiń

Artykuły spożywcze dla powodzian z zerową stawką VAT

Przepisy przewidują dwie preferencje dla firm, które przekazały żywność ofiarom powodzi. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że powinny stosować zerową stawkę podatku, a nie zwolnienie.

Publikacja: 31.10.2024 05:18

Lądek-Zdrój, sprzątanie po powodzi

Lądek-Zdrój, sprzątanie po powodzi

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Przekazaliśmy za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego jedzenie dla powodzian. Chcemy skorzystać z preferencyjnego rozliczenia VAT. Ale które przepisy zastosować: rozporządzenie ministra finansów o zerowej stawce czy ustawę, z której wynika, że darowizny są zwolnione z podatku? – pytają czytelnicy.

– Rzeczywiście, rozporządzenie nałożyło się częściowo na ustawę o VAT. I wychodzi na to, że przedsiębiorca, który przekaże artykuły spożywcze dla powodzian za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, ma prawo do zerowej stawki na podstawie rozporządzenia oraz zwolnienia z VAT na podstawie ustawy. Wbrew pozorom są to zupełnie różne kwestie – mówi Justyna Kowalik, doradca podatkowy w Enodo Advisors. Podkreśla, że wprawdzie zarówno przy zastosowaniu stawki 0 proc., jak i zwolnienia przedsiębiorca nie rozlicza VAT należnego, darowizny są jednak inaczej wykazywane w Jednolitym Pliku Kontrolnym. – Odpowiednio jako dostawa towarów opodatkowana stawką 0 proc. i dostawa towarów zwolniona z VAT. Nieprawidłowe ujęcie darowizny oznacza konieczność korekty ewidencji i deklaracji – tłumaczy Justyna Kowalik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?