Samochód wykupiony na cele prywatne staje się częścią osobistego majątku przedsiębiorcy. Przy jego sprzedaży nie działa jako podatnik VAT. Nie musi więc płacić tego podatku. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wystąpił o nią przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Jest czynnym podatnikiem VAT. Wykorzystywał w firmie samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Z faktur za czynsz odliczał 50 proc. VAT.
Czytaj więcej:
Samochód wykupiony po leasingu. Jak rozliczyć sprzedaż?
Po upływie okresu leasingu wykupił samochód i od razu przeznaczył go na cele prywatne. Nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych, nie odliczał już od niego VAT. Teraz zamierza auto sprzedać.
Czy będzie musiał zapłacić VAT? Przedsiębiorca twierdzi, że nie. Jego zdaniem sprzedaż samochodu nie jest działalnością gospodarczą. Pozbywając się auta, nie będzie działał w charakterze podatnika VAT. Sprzedaje bowiem pojazd należący do majątku prywatnego.
Fiskus nie chce VAT od sprzedaży poleasingowego samochodu
Fiskus był tego samego zdania. Przypomniał, że jeśli osoba fizyczna sprzedaje swój majątek osobisty i czynność ta wykonywana jest okazjonalnie, to nie można jej uznać za działalność gospodarczą. Transakcja jest opodatkowana tylko wtedy, gdy sprzedawca działa w charakterze podatnika VAT. Kiedy tak może być? Wtedy, gdy transakcje przybierają formę zawodową (profesjonalną). Czyli sprzedawca podejmuje zorganizowane działania, np. marketingowe, w celu obrotu samochodami. Wtedy należy uznać, że sprzedaż jest działalnością gospodarczą.
W opisanej sprawie nic jednak na to nie wskazuje – przyznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Potwierdził, że sprzedaż samochodu stanowić będzie zwykłe wykonywanie prawa własności. Mężczyzna pozbędzie się auta stanowiącego jego majątek prywatny. Nie będzie działał w charakterze podatnika, a czynność ta nie nosi znamion działalności gospodarczej. Nie musi więc płacić VAT.
„Będzie Pan zbywać samochód stanowiący majątek prywatny, korzystając z przysługującego Panu prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Zamierzona czynność nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT” – czytamy w interpretacji.
Numer interpretacji: 0113-KDIPT1-3.4012.883.2024.1.MWJ
Czytaj więcej: