Mamy dobre wiadomości dla firm: zmiany, które wprowadza od 1 stycznia 2016 r. nowelizacja ordynacji podatkowej, mają wyeliminować jeden z najczęstszych problemów, jakim są rozbieżne interpretacje tych samych przepisów podatkowych. To ważne, bo z każdym rokiem coraz więcej podatników występuje z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowych, by skorzystać z wynikającej z nich ochrony.
Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce, przypomina, że teraz przedsiębiorcy mogą składać wnioski o interpretację tylko w ich własnej sprawie. Jeśli więc kilka firm planuje wspólną inwestycję, to każda z nich indywidualnie pyta o jej skutki podatkowe.
Koniec rozbieżności
– Niejednokrotnie dwóch kontrahentów, którzy zadali pytanie dotyczące tego samego stanu faktycznego, otrzymywało rozbieżne odpowiedzi. Dlatego możliwość złożenia wspólnego wniosku przez dwóch lub więcej zainteresowanych to dobre rozwiązanie – mówi Grzegorz Grochowina.
Prawnik Marcin Malinowski uważa, że w praktyce najwięcej grupowych wniosków będzie dotyczyło VAT, w tym właściwej stawki oraz tego, który podmiot wykazuje podatek należny, a także wypłaty dywidend. Popularne mogą być też pytania, czy dana transakcja podlega VAT czy też PCC.
Skutki dla wszystkich
We wspólnym wniosku kontrahenci będą musieli wskazać jednego zainteresowanego (stronę), któremu zostanie doręczona interpretacja. To on będzie proszony przez fiskusa o ewentualne wyjaśnienia.
– W praktyce bardzo ważne będzie dokładne opisanie stanu faktycznego i przedstawienie stanowiska wszystkich zainteresowanych – ostrzega Grzegorz Grochowina. W przeciwnym razie organ podatkowy pozostawi wniosek bez rozpatrzenia.
Co istotne, ochrona wynikająca z interpretacji będzie przysługiwać wszystkim podmiotom, które wystąpiły z wnioskiem, od dnia doręczenia interpretacji podmiotowi wskazanemu jako strona.
Każdy z zainteresowanych, nie tylko strona wskazana we wniosku, będzie mógł zaskarżyć wspólną interpretację do sądu administracyjnego. W tym zakresie nastąpi połączenie rozpoznania skarg w jednym postępowaniu. Wyrok sądu będzie wywierał skutek wobec wszystkich zainteresowanych, zarówno tych, którzy ją zaskarżyli, jak i wobec tych, którzy nie wnieśli skargi.
– Takie rozwiązanie może zaoszczędzić firmom prowadzenia wielu przewlekłych postępować. Wystąpienie ze wspólnym wnioskiem wymaga jednak zaufania do kontrahentów – zaznacza Malinowski.
Każdy zapłaci za wydanie interpretacji 40 zł od jednego pytania (stanu faktycznego).
Opinia:
Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, doradca podatkowy, partner w Advicero Tax
Wspólny wniosek o interpretację to bardzo dobre i oczekiwane przez przedsiębiorców rozwiązanie, które zmniejszy ryzyko prowadzenia biznesu, szczególnie na gruncie VAT. Przypuszczam, że wiele wspólnych wniosków będzie dotyczyć rozliczenia VAT w transakcjach z podmiotami zagranicznymi, co do których często trudno ustalić, czy mają stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce. Nie ma wówczas pewności, kto powinien wykazać VAT należny, zaś błędna ocena sytuacji może mieć negatywne konsekwencje finansowe. Warto natomiast zaczekać na rozporządzenie wykonawcze ministra finansów i wzór wniosku wspólnego – powinno z niego wynikać, że wszyscy zainteresowani są wnioskodawcami, co jednoznacznie zagwarantuje im ochronę wynikającą z interpretacji.