Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 26.10.2015 07:15 Publikacja: 26.10.2015 07:15
Foto: 123RF
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zasadniczo zatem podatnik nie ma prawa do odliczenia, jeżeli wykonywane przez niego czynności nie podlegają opodatkowaniu bądź są z niego zwolnione. W praktyce trudno jest czasem ustalić, czy dany wydatek jest związany z opodatkowaną działalnością podatnika (czynnościami opodatkowanymi). Z orzecznictwa sądów administracyjnych oraz interpretacji podatkowych wynika zasada nakazująca odróżniać bezpośredni związek danego wydatku z czynnościami opodatkowanymi od związku pośredniego. Ma to o tyle istotne znaczenie, że odpowiednia klasyfikacja danego wydatku może wpływać na związane z nim prawo do odliczenia. Dotychczas wydatki pośrednio związane z działalnością opodatkowaną, jeśli odnosiły się do całokształtu prowadzonej przez podatnika działalności opodatkowanej, umożliwiały mu odliczanie podatku naliczonego. Jednak ta sytuacja może się zmienić, na co wskazuje orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 stycznia 2015 r. (I FSK 2001/13).
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Firmy korzystające z estońskiego CIT nie będą musiały płacić podatku od wsparcia przekazanego ofiarom powodzi.
Czy zaledwie kilkudniowe opóźnienie w odebraniu faktury musi przeszkadzać w odzyskaniu VAT, choć podatnik prawidłowo realizuje transakcję? Odpowie na to trybunał w Luksemburgu.
Skarbówka przyznaje się do błędu i potwierdza, że można uniknąć daniny solidarnościowej, odliczając stratę z okresu pandemii koronawirusa.
Firma, która zatrudnia na etacie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, skorzysta z odliczenia od dochodu. Pierwszy raz w zeznaniu za 2025 r.
Pracodawca, który ma na etacie niezawodowych żołnierzy, będzie mógł zmniejszyć swój dochód. Dzięki temu zapłaci niższy podatek.
Co do zasady zwrot VAT powinien nastąpić w ciągu 60 dni od dnia złożenia przez podatnika pliku JPK. Niemniej, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin.
Kryterium powierzchniowe, od którego zależy zwrot części wydatków na budowę pierwszego własnego lokum, ocenia się na moment przystąpienia do użytkowania. Tak uznał NSA w pierwszym sporze o zwrot części wydatków związanych z budową pierwszego domu.
Jeśli podatnik przed upływem terminu przedawnienia składa korektę deklaracji, w której wykazuje zwrot VAT, to uznanie, że fiskus musi go dokonać, byłoby absurdalne.
Upływ przedawnienia nie wyklucza postępowania i wypowiedzenia się przez fiskusa co do zasadności skorygowania deklaracji i wykazania zwrotu VAT.
Fiskus może przedłużyć termin zwrot VAT, ale musi przy tym respektować zasady neutralności oraz proporcjonalności. Weryfikacja ma być prowadzona w rozsądnym czasie i nie może być traktowana jako blankietowe opóźnianie realizacji praw podatnika.
Skarbówka powinna zwrócić nadpłacony podatek przedsiębiorcy, który w sprzedaży konsumenckiej stosował zawyżoną stawkę VAT.
Fiskus nie może odmawiać zwrotu nadpłaconego VAT przedsiębiorcy, który w sprzedaży konsumenckiej stosował za wysoką stawkę podatku.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, że fiskus musi zwrócić nadpłacony VAT przedsiębiorcy, który opodatkował usługę, choć powinna być zwolniona z podatku – mówi Tomasz Wagner, doradca podatkowy, partner w EY.
Lekarzy brakuje w ponad połowie specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego. Szpitale zyskają dodatkowe pół roku, by uporać się z tym problemem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że na spotkaniu w formacie Ramstein 12 października zaprezentuje tzw. plan zwycięstwa – „jasne i konkretne kroki prowadzące do sprawiedliwego zakończenia wojny”.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Sztuczna inteligencja wywraca do góry nogami rynek pracy, ale nie chodzi wcale o zastępowanie nią pracowników, a gigantyczny bałagan w rekrutacjach. Boty tworzą fałszywe ogłoszenia o pracę, generują także życiorysy kandydatów.
Minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar w niedzielę wieczorem po raz pierwszy publicznie zabrał głos w sprawie złamania tajemnicy adwokackiej przez prokuratorów, którzy zatrzymali Janusza Palikota.
Papież Franciszek podjął niezapowiedzianą decyzję, która nie jest bez znaczenia w kontekście wyboru jego następcy - podała agencja Reutera.
Tylko 201 z 2700 wniosków o dofinansowanie w drugiej edycji konkursu w ramach Ścieżki SMART otrzymało pozytywną ocenę i ponad 1,4 mld zł na zgłoszone projekty. Odpadło ponad 90 proc. projektów, co bardzo niepokoi ekspertów.
Wrocławski start-up zamierza wprowadzić na rynek odnawialnych źródeł energii innowacyjne rozwiązanie, które ma większe atuty niż turbiny wiatrowe czy fotowoltaika.
W finale rozgrywanych w Uzbekistanie mistrzostw świata w futsalu Brazylia pokonała Argentynę 2:1. To szósty w historii tytuł Canarinhos.
Trzy bramki Roberta Lewandowskiego pomogły Barcelonie pokonać na wyjeździe Deportivo Alaves (3:0).
Szef mazowieckiej Nowej Lewicy i niedoszły radny Płocka z Trzeciej Drogi w zarządzie spółki Orlenu. Wybrano ich w konkursie. Ogłoszenie zniknęło zaraz po wyborze.
Związek Radziecki istniał 74 lata. O ile dłużej zdołają przetrwać komunistyczne Chiny?
Nie milkną echa słów szefa Sztabu Generalnego gen. Wiesława Kukuły, który powiedział, że obecne pokolenie Polaków stanie z bronią w ręku w obronie Polski. Politycy komentują, że generał straszy, a nie za to pobiera wynagrodzenie.
Sytuacja w nauce nie wywróci koalicyjnej łódki, ani nie będzie główną przyczyną spodziewanego rozłamu na Lewicy. Ale niezadowolenie w środowisku naukowym rośnie. Badacze robią wszystko, aby nauka nie tonęła w ciszy.
W finale turnieju WTA 1000 China Open Coco Gauff (6. WTA) pokonała 6:1, 6:3 Karolinę Muchovę (49. WTA), odbierając tytuł Idze Świątek.
Oceniając wniosek o przyznanie statusu uchodźcy, jaki złożyła kobieta posiadająca obywatelstwo afgańskie, państwo członkowskie UE może wziąć pod uwagę wyłącznie jej płeć i obywatelstwo - wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w piątkowym wyroku.
- Intencje ku negocjacjom są zarówno ze strony Rosji, jak i ze strony Zachodu. Ukraina zaś pyta o to, kto zagwarantuje jej bezpieczeństwo - mówi „Rzeczpospolitej” Michaił Chodorkowski, jeden z liderów rosyjskiej opozycji, niegdyś najbogatszy Rosjanin.
Narzędzie „Podróż w stronę dekarbonizacji” stworzone przez Ministerstwo Turystyki Wysp Kanaryjskich otrzymało podczas I Konwencji Turystycznej Wysp Kanaryjskich certyfikat AENOR. To oznacza, że region może mierzyć ślad węglowy w oparciu o uznane kryteria.
Komisja Europejska zgodziła się na przeznaczenie przez Francję 120 mln euro pomocy dla winiarzy na karczowanie winnic. Do końca 2025 r. nie będzie krzaków winogron na powierzchni 60-100 tys. ha.
Organizacje zawodowe dokerów i operatorów w portach wschodniego wybrzeża USA i Zatoki Meksykańskiej osiągnęły porozumienie płacowe i zakończyły strajk. To najlepsza wiadomość dla amerykańskiego handlu (w okresie przygotowań przed świętami) i dla eksporterów oliwy z Hiszpanii.
Konstytucja uchwalona w 1997 r. „upadła” – twierdzi prezes PiS Jarosław Kaczyński, przekonując, że „potrzebne jest uchwalenie nowej ustawy zasadniczej”.
To był wyrok pilotażowy, zobowiązujący Polskę do podjęcia działań w celu rozwiązania systemowych problemów w wymiarze sprawiedliwości. Nasz kraj jest zobowiązany do jego wykonania - mówi "Rz" dr Anna Adamska-Gallant, nowo wybrana sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
- Są różne opinie na temat tego, kiedy zaczyna się funkcja obrończa - powiedziała w Polsat News rzeczniczka prokuratora generalnego prok. Anna Adamiak odnosząc się do zarzutów obrońcy Janusza Palikota, mec. Jacka Dubois, w sprawie zarekwirowania telefonu biznesmena z informacjami stanowiącymi tajemnicę obrończą.
Prom linii TT Line nie wypłynął w sobotę w nocy z portu w Świnoujściu do szwedzkiego Trelleborga, ponieważ jeden z pasażerów grozi, że przy użyciu noża targnie się na swoje życie. Na miejscu działania prowadzą policyjni negocjatorzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas