Zabezpieczenie akcyzowe - kiedy nie trzeba składać

Przedsiębiorca, który ubiega się o preferencję, powinien udowodnić, że jego sytuacja finansowa gwarantuje wywiązywanie się z zobowiązań wobec fiskusa. Ale to tylko jeden z kilku warunków do spełnienia.

Publikacja: 26.10.2015 05:30

- W jaki sposób uzyskać zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego? Jakie dokumenty są potrzebne, aby organ pozytywnie rozpatrzył wniosek firmy? – pyta czytelnik.

Zabezpieczenie akcyzowe, o którym mowa w ustawie z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 752), jest składane w celu pokrycia powstałych lub mogących powstać zobowiązań podatkowych. Zwolnienie podatnika z obowiązku złożenia takiego zabezpieczenia jest sytuacją wyjątkową, dlatego aby organ mógł rozpatrzyć taki wniosek, podatnik powinien spełnić wszystkie warunki wskazane w art. 64 ustawy o podatku akcyzowym. Uprawnienie takie przysługuje podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy oraz podmiotowi posiadającemu zezwolenie wyprowadzenia ze składu podatkowego – poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy – wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład >patrz tabela.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Podatki
Zawarcie ugody nie oznacza, że wydatek jest kosztem
Podatki
Kantyna dla pracowników daje prawo do odliczenia VAT? Jest wyrok WSA
Podatki
Bój o udzielanie porad podatkowych. Doradcy kontra księgowi
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10