Zabezpieczenie akcyzowe - kiedy nie trzeba składać

Przedsiębiorca, który ubiega się o preferencję, powinien udowodnić, że jego sytuacja finansowa gwarantuje wywiązywanie się z zobowiązań wobec fiskusa. Ale to tylko jeden z kilku warunków do spełnienia.

Publikacja: 26.10.2015 05:30

- W jaki sposób uzyskać zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego? Jakie dokumenty są potrzebne, aby organ pozytywnie rozpatrzył wniosek firmy? – pyta czytelnik.

Zabezpieczenie akcyzowe, o którym mowa w ustawie z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 752), jest składane w celu pokrycia powstałych lub mogących powstać zobowiązań podatkowych. Zwolnienie podatnika z obowiązku złożenia takiego zabezpieczenia jest sytuacją wyjątkową, dlatego aby organ mógł rozpatrzyć taki wniosek, podatnik powinien spełnić wszystkie warunki wskazane w art. 64 ustawy o podatku akcyzowym. Uprawnienie takie przysługuje podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy oraz podmiotowi posiadającemu zezwolenie wyprowadzenia ze składu podatkowego – poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy – wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład >patrz tabela.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja