Reklama
Rozwiń

Status zagranicznego funduszu nie pozbawia korzyści w CIT

Określone w polskiej ustawie podatkowej kryteria kwalifikacji podmiotu jako podatnika CIT nie mogą być ostateczne i rozstrzygające do zastosowania zwolnienia dla instytucji wspólnego inwestowania.

Publikacja: 21.10.2015 03:00

Zbigniew Marczyk

Zbigniew Marczyk

Foto: materiały prasowe

Niemiecka firma posiada status spółki inwestycyjnej i jest osobą prawną. Jej działalność obejmuje głównie zarządzanie niemieckimi funduszami inwestycyjnymi, które nie są odrębnymi, samoistnymi podmiotami praw i obowiązków (tj. nie posiadają zdolności prawnej). W szczególności nie są one spółkami kapitałowymi ani osobowymi, innymi osobami prawnymi ani jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej. Spółka zapytała, czy w takich okolicznościach posiada status podatnika CIT w Polsce w zakresie dochodów wynikających z działalności inwestycyjnej dotyczącej zarządzanych przez nią funduszy. Miała też wątpliwości, czy jeżeli zarządzane przez nią fundusze inwestycyjne będą spełniać warunki określone w art. 6 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT, to dotyczące ich dochody będą zwolnione z podatku.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za