Reklama
Rozwiń

Opłaty konsorcjum z tytułu zabezpieczenia zamówień publicznych w kosztach podatkowych

Konsorcjum, które realizuje przedsięwzięcie w trybie prawa zamówień publicznych, często musi stosować różnego rodzaju zabezpieczenia obejmujące należyte wykonanie kontraktu. Opłaty z tego tytułu może zaliczyć do kosztów podatkowych.

Publikacja: 21.09.2015 05:50

Opłaty konsorcjum z tytułu zabezpieczenia zamówień publicznych w kosztach podatkowych

Foto: www.sxc.hu

W ramach prowadzonej działalności przedsiębiorcy podejmują różnego rodzaju działania mające doprowadzić do osiągnięcia przychodu. Jednym z nich może być wspólne przedsięwzięcie realizowane w ramach umowy konsorcjum, mające na celu pozyskanie zamówienia i jego wspólną realizację, a w efekcie osiągnięcie korzyści (uzyskanie przychodu w związku z realizacją zamówienia). Niejednokrotnie zawarcie umowy konsorcjum jest podyktowane koniecznością zgromadzenia odpowiedniego potencjału organizacyjnego (wiedzy, doświadczenia, zasobów ludzkich czy technicznych) potrzebnego do pozyskiwania i późniejszej realizacji większych zleceń, w tym objętych trybem ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych. W ramach realizacji zamówień w tym trybie częstą praktyką jest zastosowanie różnorodnych zabezpieczeń obejmujących należyte wykonanie umowy. Zabezpieczenie może być wnoszone w różnych formach, m.in. w pieniądzu, poręczeniach bankowych, a także w formie gwarancji bankowych czy gwarancji ubezpieczeniowych >patrz ramka.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?