Opłata za rozwiązanie umowy - kiedy bez VAT

Wyrażenie za wynagrodzeniem zgody na natychmiastowe zakończenie współpracy jest usługą. Opodatkowaniu będzie jednak podlegać tylko wtedy, gdy miejsce świadczenia znajduje się w Polsce.

Publikacja: 30.07.2015 06:20

Opłata za rozwiązanie umowy - kiedy bez VAT

Foto: 123RF

Mam podpisaną umowę franczyzową z niemiecką firmą. Firma ta wycofuje się z polskiego rynku. Zawarta przeze mnie umowa przewiduje roczny okres wypowiedzenia, lecz zagraniczna firma przedstawiła mi ofertę wynagrodzenia za wyrażenie zgody na natychmiastowe rozwiązanie umowy. Czy wynagrodzenie takie będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług? – pyta czytelnik.

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez świadczenie usług rozumie się natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji (zob. art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama