Ryczałt nie wystarczy do rozliczenia prywatnych jazd

Zryczałtowany przychód naliczany za korzystanie po godzinach ze służbowego samochodu nie obejmie wartości zafundowanego pracownikowi paliwa. Do tej kwestii warto się odnieść w wewnętrznych aktach normatywnych lub umowie powierzenia pojazdu.

Aktualizacja: 03.09.2021 12:47 Publikacja: 18.06.2015 04:40

Od początku 2015 r. wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia z tytułu udostępnienia auta firmowego pracownikowi do załatwiania jego osobistych spraw należy ustalać ryczałtowo, biorąc pod uwagę pojemność pojazdu i liczbę dni jego wykorzystania na prywatny użytek. To efekt nowelizacji przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.).

Wprowadzając tę zmianę, ustawodawca miał na celu głównie uproszczenie rozliczeń prywatnych przejazdów zatrudnionych osób. Niestety, nie wszystkie aspekty nowych rozwiązań są oczywiste. W wielu przypadkach te modyfikacje powinny iść w parze ze zmianą zapisów w zakładowych dokumentach traktujących o codziennym użytkowaniu floty pracodawcy.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów