Aktualizacja: 01.06.2015 09:05 Publikacja: 01.06.2015 06:20
Foto: www.sxc.hu
Zgodnie z ustawą z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 167 ze zm.; dalej: u.o.z.z.) związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Przepisy prawa zakazują przeszkadzania w utworzeniu zgodnie z prawem organizacji związkowej, utrudniania wykonywania działalności związkowej prowadzonej zgodnie z przepisami u.o.z.z., jak też dyskryminacji pracownika z powodu jego przynależności do związku zawodowego, pozostawania przez niego poza związkiem zawodowym lub wykonywania funkcji związkowej. Ponadto nakładają na pracodawców liczne obowiązki związane z ewentualnym funkcjonowaniem organizacji związkowej w danym zakładzie pracy. Nie ulega wątpliwości, że funkcjonowanie takiej organizacji będzie się wiązało dla pracodawcy z ponoszeniem kosztów. Dlatego zasadne jest rozważenie, które spośród nich będą dla niego kosztami uzyskania przychodu, a których nie będzie mógł zaliczyć do tej kategorii i tym samym będą one jedynie kosztami w sensie ekonomicznym (rachunkowym).
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Urzędy skarbowe dostały raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas