Ryczałtowe zabezpieczenie akcyzowe - kiedy stosować

Na wniosek podatnika naczelnik urzędu celnego wyraża zgodę na złożenie kwoty będącej gwarancją zapłaty podatku na poziomie 30 proc. jej podstawowej wysokości.

Publikacja: 11.05.2015 05:40

Ryczałtowe zabezpieczenie akcyzowe - kiedy stosować

Foto: www.sxc.hu

Na podatników akcyzy ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym nakłada obowiązek składania zabezpieczeń akcyzowych w związku z wykonywaniem przez nich określonych czynności, związanych przede wszystkim ze stosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy lub z dostawą wyrobów akcyzowych zwolnionych z akcyzy ze względu na przeznaczenie. Głównym celem stosowania zabezpieczeń akcyzowych jest zapewnienie uregulowania przez tych podatników kwoty podatku akcyzowego.

W bieżącym roku zmieniły się m.in. zasady ustalania wysokości zabezpieczenia akcyzowego w związku z objęciem zabezpieczeniem akcyzowym zobowiązań wynikających z opłaty paliwowej. Wprowadzono także nowe zasady ustalania wysokości zabezpieczenia generalnego i ryczałtowego, zmieniono sposób i miejsce składania zabezpieczenia akcyzowego, warunki i tryb jego zwrotu, sposób potwierdzenia przyjęcia zabezpieczenia akcyzowego, a także ustalono nowe wzory druków i dokumentów stosowanych w zabezpieczeniach akcyzowych (m.in. wzór wniosku o wyrażenie zgody na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego i wzór wniosku o przedłużenie zgody na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego).

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT