Reklama
Rozwiń

Rozliczenie VAT przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu w komisie

Przedsiębiorcy sprowadzający towary z innych krajów UE w ramach umowy komisu mają kłopot z prawidłowym odliczeniem podatku. Przepisy nie odpowiadają bowiem warunkom gospodarczym, na jakich realizowane są takie transakcje.

Aktualizacja: 20.04.2015 09:25 Publikacja: 20.04.2015 06:10

Rozliczenie VAT przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu w komisie

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Ubiegłoroczna zmiana przepisów dotyczących odliczania VAT sprawiła, że podatnicy przeprowadzający transakcje WNT w ramach umowy komisu nie wiedzą, w jaki sposób mają w prawidłowy sposób ustalić prawo do odliczenia VAT z tytułu WNT. Brak jest przepisów szczególnych, które regulowałyby tę kwestię, natomiast stosowanie ogólnych przepisów dotyczących odliczenia VAT z tytułu WNT mnoży wątpliwości.

Wcześniej organy podatkowe stały na stanowisku, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od podmiotu zagranicznego w celu ich sprzedaży ostatecznym odbiorcom w Polsce (w imieniu własnym, lecz na rachunek podmiotu zagranicznego) należy stosować te same zasady ustalania obowiązku podatkowego i prawa do odliczenia VAT co dla zwykłego WNT. Taki pogląd nie wzbudzał większych kontrowersji. Obowiązek podatkowy powstawał zatem z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu zrealizowania dostawy, a kwota podatku należnego z tytułu WNT była zasadniczo neutralna dla podatnika, gdyż stanowiła dla niego jednocześnie kwotę podatku naliczonego.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie