Aktualizacja: 20.04.2015 09:25 Publikacja: 20.04.2015 06:10
Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki
Ubiegłoroczna zmiana przepisów dotyczących odliczania VAT sprawiła, że podatnicy przeprowadzający transakcje WNT w ramach umowy komisu nie wiedzą, w jaki sposób mają w prawidłowy sposób ustalić prawo do odliczenia VAT z tytułu WNT. Brak jest przepisów szczególnych, które regulowałyby tę kwestię, natomiast stosowanie ogólnych przepisów dotyczących odliczenia VAT z tytułu WNT mnoży wątpliwości.
Wcześniej organy podatkowe stały na stanowisku, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od podmiotu zagranicznego w celu ich sprzedaży ostatecznym odbiorcom w Polsce (w imieniu własnym, lecz na rachunek podmiotu zagranicznego) należy stosować te same zasady ustalania obowiązku podatkowego i prawa do odliczenia VAT co dla zwykłego WNT. Taki pogląd nie wzbudzał większych kontrowersji. Obowiązek podatkowy powstawał zatem z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu zrealizowania dostawy, a kwota podatku należnego z tytułu WNT była zasadniczo neutralna dla podatnika, gdyż stanowiła dla niego jednocześnie kwotę podatku naliczonego.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Co do zasady zwrot VAT powinien nastąpić w ciągu 60 dni od dnia złożenia przez podatnika pliku JPK. Niemniej, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin.
Kryterium powierzchniowe, od którego zależy zwrot części wydatków na budowę pierwszego własnego lokum, ocenia się na moment przystąpienia do użytkowania. Tak uznał NSA w pierwszym sporze o zwrot części wydatków związanych z budową pierwszego domu.
Jeśli podatnik przed upływem terminu przedawnienia składa korektę deklaracji, w której wykazuje zwrot VAT, to uznanie, że fiskus musi go dokonać, byłoby absurdalne.
Upływ przedawnienia nie wyklucza postępowania i wypowiedzenia się przez fiskusa co do zasadności skorygowania deklaracji i wykazania zwrotu VAT.
Fiskus może przedłużyć termin zwrot VAT, ale musi przy tym respektować zasady neutralności oraz proporcjonalności. Weryfikacja ma być prowadzona w rozsądnym czasie i nie może być traktowana jako blankietowe opóźnianie realizacji praw podatnika.
Skarbówka powinna zwrócić nadpłacony podatek przedsiębiorcy, który w sprzedaży konsumenckiej stosował zawyżoną stawkę VAT.
Aby odliczyć podatek naliczony towar czy usługa wskazane w danej fakturze powinny być tożsame.
Obowiązek wystawienia faktury przez polskiego podatnika dotyczy nie tylko sprzedaży na terytorium kraju. W niektórych przypadkach polska faktura wymagana jest także w przypadku dostaw podlegających opodatkowaniu za granicą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas