Kupujący zapłaci ryczałt za zagranicznego dostawcę

Gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie uznaje płatności na rzecz nierezydenta z tytułu nabycia od niego autorskich praw majątkowych do oprogramowania za należności licencyjne, to nie wystąpi w Polsce podatek u źródła.

Publikacja: 04.02.2015 01:00

Jeżeli oprogramowanie komputerowe sprzedawane jest polskim odbiorcom przez zagraniczne podmioty gospodarcze niemające siedziby w Polsce, to podatkowi dochodowemu w formie ryczałtu w wysokości 20 proc. podlegają również – co do zasady – przychody z praw autorskich, w tym ze sprzedaży tych praw oraz ustanowienia prawa do ich użytkowania, uzyskane na terytorium Polski przez zagraniczne przedsiębiorstwa (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT i art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT). Płatnikiem tego podatku jest nabywca oprogramowania. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą jednak przewidywać, że płatności uiszczanych na rzecz nierezydenta z tytułu nabycia od niego autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego nie uznaje się za należności licencyjne (za takie uznaje się bowiem kwoty wypłacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania programów). W takiej sytuacji należności ze sprzedaży autorskich praw majątkowych do oprogramowania uzyskane przez zagranicznych kontrahentów nie podlegają w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym (chyba że beneficjent tych należności posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania w państwie, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub umowa taka została podpisana, ale jej treść przewiduje takie opodatkowanie).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama