Aktualizacja: 08.01.2015 06:15 Publikacja: 08.01.2015 06:15
Foto: Rzeczpospolita
Rz: Od początku 2015 roku nowe grupy podatników, np. mechanicy samochodowi, fryzjerzy, lekarze czy prawnicy, muszą stosować kasy fiskalne, i to niezależnie od osiąganych obrotów. Pewnie wielu z nich z niechęcią przyjmie na siebie ten obowiązek, ale może korzyści ze stosowania kas są także dla nich, a nie tylko dla fiskusa?
Konrad Piłat: Przede wszystkim zauważmy, że obowiązek stosowania kas dotyczy tylko tych podatników, którzy wykonują usługi lub sprzedają towary osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jeśli zatem np. prawnik obsługuje tylko firmy i nie ma zamiaru otwierać swojej kancelarii dla przeciętnych Kowalskich, to kasy instalować nie musi. Rozumiem obawy przed nowym obowiązkiem, ale zakup kasy nie musi być wielkim obciążeniem dla podatnika. Trzeba bowiem pamiętać, że z tytułu zakupu kasy w związku z rozpoczęciem ewidencjonowania obrotu przy jej zastosowaniu podatnikowi przysługuje ulga. Pozwala ona odzyskać 90 proc. ceny zakupu netto, choć nie więcej niż 700 zł. Co do zasady kwotę tę odlicza się od VAT należnego. Do podmiotów, które nie są czynnymi podatnikami VAT, ten mechanizm nie może mieć jednak zastosowania – dlatego one otrzymują zwrot na rachunek bankowy. Dotyczy to m.in. lekarzy. Ponadto nabywca kasy, który wykorzystuje ją do ewidencjonowania sprzedaży opodatkowanej VAT, może odliczyć, na zasadach ogólnych, podatek zawarty w cenie kasy (nie dotyczy to m.in. lekarzy, ponieważ ich usługi są zwolnione z opodatkowania). Trzeba też pamiętać, że wartość netto kasy może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, chyba że przedsiębiorca opłaca podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas