Aktualizacja: 08.01.2015 06:15 Publikacja: 08.01.2015 06:15
Foto: Rzeczpospolita
Rz: Od początku 2015 roku nowe grupy podatników, np. mechanicy samochodowi, fryzjerzy, lekarze czy prawnicy, muszą stosować kasy fiskalne, i to niezależnie od osiąganych obrotów. Pewnie wielu z nich z niechęcią przyjmie na siebie ten obowiązek, ale może korzyści ze stosowania kas są także dla nich, a nie tylko dla fiskusa?
Konrad Piłat: Przede wszystkim zauważmy, że obowiązek stosowania kas dotyczy tylko tych podatników, którzy wykonują usługi lub sprzedają towary osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jeśli zatem np. prawnik obsługuje tylko firmy i nie ma zamiaru otwierać swojej kancelarii dla przeciętnych Kowalskich, to kasy instalować nie musi. Rozumiem obawy przed nowym obowiązkiem, ale zakup kasy nie musi być wielkim obciążeniem dla podatnika. Trzeba bowiem pamiętać, że z tytułu zakupu kasy w związku z rozpoczęciem ewidencjonowania obrotu przy jej zastosowaniu podatnikowi przysługuje ulga. Pozwala ona odzyskać 90 proc. ceny zakupu netto, choć nie więcej niż 700 zł. Co do zasady kwotę tę odlicza się od VAT należnego. Do podmiotów, które nie są czynnymi podatnikami VAT, ten mechanizm nie może mieć jednak zastosowania – dlatego one otrzymują zwrot na rachunek bankowy. Dotyczy to m.in. lekarzy. Ponadto nabywca kasy, który wykorzystuje ją do ewidencjonowania sprzedaży opodatkowanej VAT, może odliczyć, na zasadach ogólnych, podatek zawarty w cenie kasy (nie dotyczy to m.in. lekarzy, ponieważ ich usługi są zwolnione z opodatkowania). Trzeba też pamiętać, że wartość netto kasy może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, chyba że przedsiębiorca opłaca podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Koniec roku to czas aktywności organów skarbowych. Ostatnio głośno było o wzroście liczby fałszywych faktur, fiskus zapowiedział wzmożenie kontroli podatkowych w firmach. Jeśli nie wiesz, na czym one polegają i obawiasz się kar nawet za drobne błędy w rozliczeniach, zapisz się na bezpłatny webiar "Rzeczpospolitej" - „Jak przygotować się do kontroli skarbowej”.
• Reforma składki zdrowotnej w Sejmie - kto zyska, kto straci • Sejm uchwalił: szersza pomoc dla powodzian • Budowle: lepsza definicja dla celów podatkowych • Kasy online + terminal płatniczy. Czy to aktualne? • Taksówka na koszt pracodawcy - co z PIT? Wyrok NSA • Incydentalna sprzedaż w fundacji rodzinnej a VAT. Wyrok WSA • Trybunał Konstytucyjny o przerwaniu możliwości rozpoczętej amortyzacji • Ważne terminy na ten tydzień
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Podatnicy, którzy utracili kasy fiskalne w wyniku powodzi, mogą w drodze wyjątku ponownie skorzystać z ulgi na zakup kas online nabytych w miejsce tych zniszczonych.
Firmy, które chcą się wyróżnić na tle konkurencji i przyciągnąć najlepszych pracowników, kuszą ich różnego rodzaju atrakcyjnymi bonusami.
Podatnik może przechowywać wyłącznie w formie elektronicznej (na zewnętrznym serwerze) dokumenty fiskalne – w postaci raportów fiskalnych dobowych i miesięcznych – wystawione za pośrednictwem kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii.
Nieprowadzenie – pomimo takiego obowiązku – ewidencji na kasie fiskalnej naraża podatników na kary pieniężne. Korzystanie, także z więcej niż jednego urządzenia, daje prawo do ulgi na jej zakup. Czynności te mają swoje konsekwencje także w ewidencji księgowej.
Podatnicy, którzy mają obowiązek stosowania kas rejestrujących, od przyszłego roku dodatkowo będą musieli zapewnić współpracę kasy z terminalem płatniczym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas