Czy warto mieć zapasową kasę fiskalną

Jeśli w sklepie lub zakładzie fryzjerskim zepsuje się jedyna kasa, to do momentu jej naprawy biznes należy zamknąć, co może wiązać się ze znacznymi stratami.

Publikacja: 08.01.2015 06:15

Czy warto mieć zapasową kasę fiskalną

Foto: Rzeczpospolita

Rz: Od początku 2015 roku nowe grupy podatników, np. mechanicy samochodowi, fryzjerzy, lekarze czy prawnicy, muszą stosować kasy fiskalne, i to niezależnie od osiąganych obrotów. Pewnie wielu z nich z niechęcią przyjmie na siebie ten obowiązek, ale może korzyści ze stosowania kas są także dla nich, a nie tylko dla fiskusa?

Konrad Piłat: Przede wszystkim zauważmy, że obowiązek stosowania kas dotyczy tylko tych podatników, którzy wykonują usługi lub sprzedają towary osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jeśli zatem np. prawnik obsługuje tylko firmy i nie ma zamiaru otwierać swojej kancelarii dla przeciętnych Kowalskich, to kasy instalować nie musi. Rozumiem obawy przed nowym obowiązkiem, ale zakup kasy nie musi być wielkim obciążeniem dla podatnika. Trzeba bowiem pamiętać, że z tytułu zakupu kasy w związku z rozpoczęciem ewidencjonowania obrotu przy jej zastosowaniu podatnikowi przysługuje ulga. Pozwala ona odzyskać 90 proc. ceny zakupu netto, choć nie więcej niż 700 zł. Co do zasady kwotę tę odlicza się od VAT należnego. Do podmiotów, które nie są czynnymi podatnikami VAT, ten mechanizm nie może mieć jednak zastosowania – dlatego one otrzymują zwrot na rachunek bankowy. Dotyczy to m.in. lekarzy. Ponadto nabywca kasy, który wykorzystuje ją do ewidencjonowania sprzedaży opodatkowanej VAT, może odliczyć, na zasadach ogólnych, podatek zawarty w cenie kasy (nie dotyczy to m.in. lekarzy, ponieważ ich usługi są zwolnione z opodatkowania). Trzeba też pamiętać, że wartość netto kasy może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, chyba że przedsiębiorca opłaca podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Czy Wigilię rozliczymy w podatkowych kosztach? Może być problem
Podatki
„Jak przygotować się do kontroli skarbowej?”. Bezplatny webinar "Rzeczpospolitej"
Podatki
Rząd porządkuje VAT i akcyzę. Auta demonstracyjne, sprzedawcy gazu oraz energii i nie tylko
Podatki
Obecne pliki JPK okazały się drogą donikąd? "Efekty cyfryzacji ksiąg dopiero za kilka lat"
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Podatki
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2025 i 2026 roku. Co trzeba o nich wiedzieć?
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką