Warunki restrukturyzacji fiskus oceni pod kątem CIT

Organy podatkowe sprawdzają prawidłowość ustalenia wartości wynagrodzenia podmiotu powiązanego w przypadku przekształcenia działalności. Biorą przy tym pod uwagę różne opcje dostępne dla firm uczestniczących w tym procesie.

Publikacja: 01.12.2014 06:30

Warunki restrukturyzacji fiskus oceni pod kątem CIT

Foto: www.sxc.hu

W poprzednich artykułach z cyklu omówione zostały rodzaje zdarzeń gospodarczych, które zgodnie z definicją przedstawioną w polskich przepisach podatkowych należy traktować jako restrukturyzacje oraz przykłady działań restrukturyzacyjnych, które mogą zostać zakwestionowane ze względu na swój pozorny charakter.

Restrukturyzacja – zgodnie z definicją wskazaną w przepisach dotyczących cen transferowych – polega na przeniesieniu pomiędzy podmiotami powiązanymi funkcji lub aktywów lub ryzyk, które wiążą się z potencjałem do generowania zysku w przyszłości. W relacjach rynkowych zbycie określonych aktywów na rzecz jednego kupującego z jednoczesnym zaprzestaniem (ograniczeniem) działalności prowadzonej do tej pory przy wykorzystaniu tych składników majątkowych przez sprzedającego wiąże się najczęściej z ustaleniem ich ceny na poziomie wyższym od wartości rynkowej zbywanych składników majątkowych. Cena uwzględnia bowiem możliwość „przejęcia" określonej działalności przez nabywcę. Możliwe jest jednak, że „przejmowana" działalność będzie deficytowa z perspektywy sprzedającego. Wówczas transakcja może być zasadna, gdy kupujący będzie w stanie uzyskać na niej dodatni wynik finansowy, bądź gdy grupa jako całość będzie osiągać określone korzyści z tytułu przeprowadzonej restrukturyzacji. Jednak w takiej sytuacji oczekiwania sprzedającego co do uwzględnienia w kalkulacji ceny dodatkowej premii za „przekazanie" biznesu jest mało zasadne, choć w określonych okolicznościach kupujący może je spełnić (co będzie zależało od oceny korzyści przez kupującego).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem