Mechanizm wash-out nie może być traktowany jako usługa

Rozliczenia między kontrahentami z tytułu dopuszczenia możliwości zawarcia umowy odwrotnej do pierwotnej (wash-out) pozostają poza zakresem art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, a co za tym idzie – nie są obciążone podatkiem od towarów i usług. Nie dochodzi tutaj do zawarcia żadnej transakcji, lecz jedynie jedna ze stron otrzymuje pewnego rodzaju odszkodowanie.

Publikacja: 27.11.2014 03:00

Mechanizm wash-out nie może być traktowany jako usługa

Foto: materiały prasowe

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 października 2014 r. (III SA/Wa 1320/14).

Spółka zajmuje się handlem towarami masowymi, m.in. zbożem. Kontrakty handlowe są często zawierane z dużym wyprzedzeniem, przez co w chwili ich zawarcia strony nie są w stanie precyzyjnie określić wszystkich warunków umowy. Zdarza się, że ze względu na wzrost cen rynkowych, wahania kursów walut czy warunki atmosferyczne strony kontraktu nie są w stanie wywiązać się ze swojego zobowiązania. Aby temu zapobiec, umowy przewidują tzw. mechanizm wash-out polegający na dopuszczeniu możliwości zawarcia umowy odwrotnej do pierwotnej. W efekcie nie dochodzi do dostawy towarów, a strony rozliczają kontrakt poprzez wymianę odpowiednich dokumentów. W związku z tym skierowano do organu interpretacyjnego pytanie, czy spółka będzie zobowiązana do opodatkowania VAT różnicy w cenie wynikającej z rozliczenia kontraktu pierwotnego i kontraktu odwrotnego w ramach mechanizmu wash-out jako dostawy towarów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm