Aktualizacja: 12.11.2014 02:00 Publikacja: 12.11.2014 02:00
Foto: www.sxc.hu
Istotną kwestią jest wysokość limitu sprzedaży w przypadku rozpoczęcia działalności ?w trakcie roku. Zgodnie ?z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego nie mogą korzystać z pełnego limitu. Jest on w takich sytuacjach obniżany proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym.
Taka redakcja przepisu powoduje, że obliczając proporcjonalne obniżenie kwoty limitu zwolnienia, bierze się pod uwagę liczbę dni od zadeklarowanego dnia rozpoczęcia tej działalności do ostatniego dnia tego roku. W momencie kiedy wyliczona kwota zostanie przekroczona, zwolnienie traci moc – tak samo jak przy pełnym limicie – z dniem przekroczenia tej kwoty. Nadwyżka ponad tę kwotę podlega opodatkowaniu, a obowiązek podatkowy powstaje z dniem przekroczenia tej wartości. Takie stanowisko reprezentują organy skarbowe, np. Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 4 lutego 2011 r. (ILPP1/443-1199/10-2/AW) i popierają je sądy, np. NSA w wyroku z 16 grudnia ?1997 r. (SA/Po 655/97).
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Zwolnienie z cła i VAT towarów przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania osobom uciekającym przed agresją Ro...
Umorzenie postępowania karnego skarbowego z powodu braku znamion czynu zabronionego może stanowić przesłankę świ...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas