- Takiego ograniczenia nie uzasadnia nawet zwalczanie procederu prania pieniędzy ani walką z uzależnieniem od hazardu – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku wydanym w połączonych sprawach połączonych nr C-344/13 i C-367/13.
We Włoszech wygrane w kasynach gier objęte są podatkiem dochodowym, ale wygrane uzyskane w kasynach na terenie Włoch są zwolnione z tego podatku, w zakresie w jakim od wygranych wypłacanych przez te kasyna jest pobierany u źródła podatek od imprez rozrywkowych. W konsekwencji osoby zamieszkałe we Włoszech płacą podatek dochodowy wyłącznie od kwot wygranych za granicą.
Dwóm Włochom tamtejszy fiskus zarzucił pominięcie w deklaracjach podatkowych przychodów z tytułu wielu wygranych z zagranicznych kasyn. Cristiano Blanco i Pier Paolo Fabretti uznali, że włoskie przepisy podatkowe naruszają zasadę niedyskryminacji. Włoskie organy podatkowe tłumaczyły, że ma to zapobiegać praniu pieniędzy za granicą i ograniczać wyprowadzanie za granicę lub wprowadzanie do Włoch pieniędzy o nieznanym pochodzeniu.
Okręgowa komisja skarbowa w Rzymie uznała, że w sprawie musi się wypowiedzieć unijny Trybunał Sprawiedliwości. Zadała mu dwa pytania: 1) czy przepisy krajowe mogą objąć podatkiem dochodowym wygrane w grach losowych uzyskane w innych państwach członkowskich, w sytuacji gdy wygrane uzyskane w kasynach krajowych nie są objęte takim podatkiem oraz 2) czy względy porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego lub zdrowia publicznego pozwalają uzasadnić takie odmienne traktowanie.
Trybunał zauważył, że włoskie przepisy podatkowe zniechęcają graczy do przemieszczania się i brania udziału w grach losowych w innych państwach członkowskich.
- Okoliczność, że podmioty organizujące gry z siedzibą we Włoszech są objęte podatkiem od imprez rozrywkowych nie zmienia faktu, że włoskie przepisy mają wyraźnie dyskryminujący charakter, gdyż podatek ten nie jest analogiczny względem podatku dochodowego. Wynika stąd, że włoskie przepisy wprowadzają dyskryminujące ograniczenie swobody przepływu usług – orzekł Trybunał.
Uzasadnieniem dla wprowadzenia takiej dyskryminacji mogą być, zdaniem Trybunału, wyłącznie względy porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego i zdrowia publicznego. Jednak organy państwa członkowskiego nie mogą domniemywać, ogólnie i bez rozróżnienia, że wszystkie podmioty z siedzibą w innym państwie członkowskim oddają się działalności przestępczej.
- Ogólne wykluczenie korzyści wynikającej ze zwolnienia z podatku od wygranych wykracza poza to, co konieczne do zwalczania procederu prania pieniędzy -stwierdził Trybunał.
Jego zdaniem niespójne jest działanie Włoch, które chcąc zwalczać uzależnienie od hazardu, z jednej strony obciążają podatkiem graczy oddających się hazardowi za granicą, a z drugiej te same osoby zwalniają z podatku od wygranych w grach hazardowych we Włoszech. Taka dyskryminacja nie jest uzasadniona – uznała Trybunał.