Kursy, szkolenia, rozmowy z psychologiem bądź specjalistą od rynku pracy. Wiele firm funduje je zwalnianym osobom, chcąc pomóc im znaleźć nowe miejsce zarobkowania. Takie świadczenia są zwolnione z podatku. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu.

Wystąpiła o nią spółka, która nabyła od zewnętrznej firmy usługi związane ze wsparciem zwalnianych pracowników. Przeprowadziła ona zwolnienia grupowe, ale ze względu na dalsze zmiany organizacyjne konieczna okazała się kolejna redukcja zatrudnienia. Zarówno pierwszej, jak i drugiej grupie zwalnianych zapewniła możliwość korzystania z programu outplacementowego.

W zależności od zajmowanego stanowiska jest to indywidualny bądź grupowy program kontynuacji kariery. Składa się z wielu działań, których celem jest pomoc w podjęciu nowej pracy lub innej aktywności zawodowej. Obejmuje warsztaty, np. przedsiębiorczości, oraz seminaria tematyczne, takie jak spotkania ze specjalistą od rynku pracy. Zwalnianym pomaga się też opracować profesjonalną wersję życiorysu i przygotowuje się ich do rozmowy rekrutacyjnej. Udział w programach jest dobrowolny i nieodpłatny. Mają być zrealizowane w okresach wypowiedzeń. Spółka nie wyklucza jednak, że niektórym pracownikom wsparcia będzie udzielać także później.

Czy takie świadczenia są opodatkowane? Z interpretacji poznańskiej Izby Skarbowej wynika, że co do zasady szkolenia i doradztwo to korzyść majątkowa dla pracownika, a jej wartość należy doliczyć do jego przychodu. W opisanej sytuacji można jednak skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT nieopodatkowane są przyznane na podstawie odrębnych przepisów świadczenia mające na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Takim odrębnym przepisem jest ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która obliguje pracodawcę do zagwarantowania określonych usług zwalnianym osobom. Mogą to być tzw. usługi rynku pracy, do których zalicza się poradnictwo zawodowe, pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy, organizację szkoleń.

Podobnie będzie ze świadczeniami po rozwiązaniu stosunku pracy. Izba podkreśliła, że jeśli są one przyznane zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, to będą zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 118 ustawy o PIT.

Reasumując, spółka nie musi potrącać podatku od przekazywanych zwalnianym osobom świadczeń.