Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że wbrew twierdzeniom podatnika część mieszkania wykorzystywanego w działalności gospodarczej służy jego osobistym potrzebom (nr interpretacji: ITPB1/415-367/14/MW).
Z wnioskiem o wydanie wyjaśnień zwrócił się ortopeda prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów. Podpisał kontrakt na świadczenie usług medycznych w miejscowości oddalonej od jego miejsca zamieszkania i zarejestrowania działalności o ponad 400 km.
Wynajmowanie mieszkania było kosztowne, a kontrakt bezterminowy, więc podatnik uznał, że korzystniejszy będzie zakup lokum. Jest ono też dodatkowym miejscem prowadzenia działalności, zarówno w części przeznaczonej na czynności administracyjne (opisy przebiegu operacji i konsultacji, przechowywanie literatury fachowej i niezbędnego do pracy komputera), jak i na cele mieszkaniowe związane z pobytem w nim w czasie wyjazdów służących wywiązywaniu się z kontraktu.
Pytanie dotyczyło kosztów uzyskania przychodów, do których ortopeda chciał zaliczyć w całości kwotę czynszu i opłat za wodę, energię i ogrzewanie. Podatnik pytał też, czy może w całości wprowadzić mieszkanie do ewidencji środków trwałych i je amortyzować i w związku z tym zaliczyć do kosztów zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości.
Jego zdaniem na pytania należy odpowiedzieć twierdząco, gdyż mieszkanie wykorzystuje faktycznie w całości na potrzeby działalności. Dotyczy to też potrzeb mieszkaniowych w czasie wyjazdów związanych z działalnością. Inaczej tę sytuację oceniła izba skarbowa.
– Skoro wnioskodawca wykorzystuje jedynie część nabytego lokalu mieszkalnego na cele związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a w części lokal ten przeznaczony jest na cele osobiste – mieszkaniowe, to może wprowadzić mieszkanie do ewidencji środków trwałych, jednak może dokonywać odpisów amortyzacyjnych wyłącznie od części jego wartości początkowej, odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej do ogólnej powierzchni użytkowej tego lokalu mieszkalnego – uznała izba.
Identyczne zasady, zgodnie z wyjaśnieniami organu, mają zastosowanie do wydatków eksploatacyjnych i odsetek od kredytu zapłaconych od oddania mieszkania do używania.
Odsetki zapłacone wcześniej zwiększają natomiast wartość początkową mieszkania, od której podatnik dokonuje odpisów amortyzacyjnych.
– Decyzja o amortyzowaniu podatkowym budynków mieszkalnych oraz lokali mieszkalnych, które wykorzystywane są na potrzeby działalności gospodarczej albo oddane w najem (dzierżawę), pozostawiona jest całkowicie do uznania podatnikowi – zaznaczyła izba.