Madera jest politycznie i administracyjnie niezależnym terytorium Portugalii. W rzeczywistości region ten obejmuje kilka sporej wielkości wysp: tytułową Maderę i sąsiadujące: Vermela Fora, Porto Santo wraz z grupą mniejszych wysepek oraz niezamieszkane wyspy pustynne Ilhas Desertas. Jeżeli chodzi ?o liczbę ludności, to region Madery zamieszkuje populacja odpowiadająca liczbie ludności Gdyni (czyli około 250 tysięcy mieszkańców).
To nie jest ?podatkowy raj
Madera nigdy nie była postrzegana jako raj podatkowy. Nie znajdziemy jej na liście ministra finansów z 16 maja 2005 r. zawierającej wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Nowa wersja tego rozporządzenia również nie uwzględnia tego portugalskiego regionu.
Madera korzysta z przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania w odniesieniu do Polski, ze względu na to, że zgodnie ?z art. 3 pkt 2 lit. b podatkowej umowy bilateralnej zawartej pomiędzy Portugalią a Polską, określenie „Portugalia" obejmuje również archipelag Madery. To dobra wiadomość w sytuacji zagrożenia podwójnym opodatkowaniem zarówno w Portugalii, jak i w Polsce (w sytuacji, gdy polski rezydent podatkowy uzyskuje dochody ze źródeł położonych w regionie Madery). Należy zwrócić uwagę, że Madera będzie generalnie korzystać ?z ochrony, którą dają zawarte przez Portugalię podatkowe umowy bilateralne. Portugalia zawarła około 65 takich umów.
Dlaczego nie Portugalia
Warto się zastanowić, dlaczego to Madera, a nie Portugalia jest wykorzystywana ?w planowaniu podatkowym. Aby przyciągnąć zagranicznych inwestorów Madera wprowadziła specjalny reżim IBC (International Business Centre of Madeira). Oferuje on ograniczony poziom biurokracji (w stosunku do prowadzenia działalności gospodarczej bezpośrednio w Portugalii), polityczną i socjalną stabilność oraz stosunkowo niskie koszty prowadzenia biznesu.
Niemniej, należy pamiętać, że z reżimu IBC mogą skorzystać jedynie podmioty o specyficznej charakterystyce prowadzonej działalności: zajmujące się międzynarodowymi usługami (handel, konsulting, usługi ekspertów, usługi holdingowe), działające w strefach wolnego handlu (czynności przemysłowe, magazynowanie) oraz zajmujące się spedycją międzynarodową (transport drogą morską, rejestracja statków, platform wiertniczych, oraz komercyjnych bądź rekreacyjnych jachtów). Co istotne z naszej perspektywy, reżim ten wprowadza specyficzne korzyści podatkowe.
Dostęp do korzyści
Podmioty działające w ramach reżimu IBC otrzymują dostęp do znacznych korzyści podatkowych. Przede wszystkim, dochód przez nie wypracowany podlega opodatkowaniu zredukowaną 5-proc. stawką podatku dochodowego. Dodatkowo, korzystają ze zwolnienia z podatku u źródła w odniesieniu do wypłacanych odsetek oraz należności licencyjnych (pod warunkiem że otrzymującym jest portugalski nierezydent podatkowy bądź inna spółka działająca w ramach reżimu IBC).
Co również istotne, dochód kapitałowy uzyskany ze zbycia udziałów w spółkach (z wyłączeniem spółek zlokalizowanych w tzw. rajach podatkowych) podlega zwolnieniu ?z podatku dochodowego. Zwolnienie to dotyczy wyłącznie udziałowców niebędących rezydentami podatkowymi Portugalii oraz udziałowców prowadzących działalność w ramach IBC.
Warto również zwrócić uwagę na to, że podmioty kwalifikujące się do objęcia reżimem IBC są zwolnione z cła. Dodatkowo są one zwolnione z podatków lokalnych oraz z opłat notarialnych i rejestracyjnych. Warto jednak pamiętać, że zwolnienie z podatków lokalnych ma zastosowanie jedynie do nieruchomości położonych na terytorium Madery oraz zarejestrowanych na cele prowadzonej działalności gospodarczej.
Trzeba spełnić wymogi
Aby prowadzić działalność gospodarczą w ramach reżimu IBC, spółka musi rozpocząć działalność w ciągu sześciu miesięcy od uzyskania licencji na jej prowadzenie (w przypadku spółek świadczących usługi międzynarodowe) bądź w ciągu roku od otrzymania licencji ?(w odniesieniu do czynności ?o charakterze przemysłowym oraz usług spedycji). Spółka musi posiadać przynajmniej jednego pracownika bądź dyrektora. Dodatkowo, w przypadku gdy spółka zatrudnia mniej niż sześciu pracowników (lub dyrektorów), w ciągu pierwszych dwóch lat swojej działalności musi zainwestować przynajmniej równowartość ?75 tysięcy euro w nabycie środków trwałych bądź wartości niematerialnych i prawnych.
Maksymalny limit
Co istotne, korzyści podatkowe wynikające z prowadzenia działalności w ramach IBC są uzależnione od liczby pracowników zatrudnionych ?w spółce. Mianowicie korzyści podatkowe będą obowiązywać w odniesieniu do wysokości podstawy opodatkowania, ?w zależności od liczby pracowników d liczby pracowników