Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa w sprawie odliczenia VAT od usług szkoleniowych.

Kanwą sporu był wniosek o interpretację. Spółka zwróciła w nim uwagę, że usługi edukacyjne, które świadczy, nie powinny być zwolnione z VAT. W tym zakresie polska ustawa jest niezgodna z dyrektywą 112. Spółka zapytała więc, czy może odliczyć VAT. Fiskus odmówił jej tego prawa.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę spółki. Powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 18 stycznia 2001 r.  (sprawa C?150/99 Stockholm Lindöpark, Rec. s. I?493), wskazał, że w wypadku zwolnienia niezgodnego z dyrektywą VAT podatnik ma prawo powołać się bezpośrednio na dyrektywę i odliczyć VAT.

Fiskus zaskarżył to rozstrzygnięcie, a sąd kasacyjny postanowił wystąpić z pytaniem prejudycjalnym. Zapytał m.in., czy w sytuacji, w której zwolnienie krajowe jest niezgodne z prawem UE, podatnik może skorzystać z niego i jednocześnie odliczyć VAT.

Trybunał Sprawiedliwości UE 28 listopada 2013 r. orzekł (sygn. C?319/12), że taka sytuacja jest niedopuszczalna. Sprawa wróciła na wokandę NSA.

Sąd kasacyjny uchylił korzystny dla spółki wyrok WSA. Przypomniał, że wyrok TS UE nie pozostawia wątpliwości ani co do niezgodności polskich przepisów z prawem UE, ani tego, że podatnik nie może jednocześnie korzystać ze zwolnienia i odliczenia. W sytuacji, która wystąpiła w tej sprawie, żeby skorzystać z prawa do odliczenia, spółka powinna najpierw odwrócić skutki zastosowanego zwolnienia, czyli dokonać stosownej korekty.

NSA odniósł się do zarzutu spółki, która wskazywała, że kontrahent może nie przyjąć takiej korekty.

Co prawda, jak wyjaśnił sędzia NSA Roman Wiatrowski, Trybunał nie odniósł się do tego problemu wprost. Jednak rzecznik generalny w opinii sporządzonej na potrzeby sprawy zajął się tym jej aspektem. Wynika z niej, że jeśli kontrahent nie zaakceptuje korekty, podatnik będzie miał prawo domagać się odszkodowania od państwa. Jak podkreślił NSA, orzeczenie TS UE należy czytać całościowo razem z opinią rzecznika. Wyrok jest prawomocny.