Okienko, podczas którego obowiązywały korzystniejsze przepisy o odliczeniu VAT od niektórych samochodów, właśnie się zamknęło. Przedsiębiorcy korzystający prywatnie, choćby bardzo rzadko, ?z aut firmowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony mogą odliczyć jedynie połowę podatku od zakupu pojazdu.

Nowelizacja ustawy o VAT (DzU z 2014 r., poz. 312) nie pozostawia złudzeń podatnikom, którzy zamówili samochody z homologacją N1, ale nie odebrali ich do 31 marca. Jeśli samochód przed pierwszym dniem kwietnia nadal znajdował się na parkingu sprzedawcy, to podatnik skorzysta z pełnego odliczenia jedynie tej części VAT, która przypada na zapłaconą do ?31 marca zaliczkę. W innym przypadku, tj. gdy cała kwota należna za samochód przed ?1 kwietnia była jeszcze na koncie nabywcy, a kluczyki do auta w kieszeni sprzedawcy, odliczyć będzie można wyłącznie 50 proc. podatku naliczonego.

Pojazd razem z fakturą

Należy pamiętać, że prawo do odliczenia VAT powstaje ?w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Oznacza to, że nabywca może odliczyć całą kwotę VAT z faktury zakupu auta pod warunkiem, że samochód i fakturę dokumentującą ten zakup odebrał najpóźniej 31 marca, czyli w ostatnim dniu miesięcznego lub kwartalnego okresu rozliczeniowego. W tej sytuacji sama płatność nie ma znaczenia.

Z kolei nawet jeśli sprzedawcy nie udało się przekazać samochodu kupującemu ?w marcu, a ten ostatni zapłacił jedynie zaliczkę, to prawo do odliczenia powstało na starszych zasadach, ale też pod warunkiem otrzymania faktury dokumentującej tę zaliczkę.

Dodatkowy obowiązek

Wydanie samochodu przed zmianą przepisów warunkowało pełne odliczenie także ?w przypadku aut używanych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze. W tej sytuacji istnieje jeszcze jeden istotny warunek. Umowa musi być zarejestrowana przez podatnika dokonującego odliczenia u właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej do 2 maja.

Zasady te dotyczą podatku naliczonego z tytułu zakupu, najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze. Wszelkie inne zakupy, jak serwis czy tankowanie, będą rozliczane na zasadach obowiązujących w terminie, w którym powstanie prawo do odliczenia VAT ?z ich tytułu.

—Mateusz Maj